banner191

banner148

banner179

banner176

Antalya'da Fırtına: 4 Gemi Demir Taradı

Fırtına nedeniyle Antalya Serbest Bölge Limanı açığında demirli bulunan İngiliz bayraklı Elisa Z adlı gemi, halatının kopması ile kıyıdaki Balıkçı barınağına sürüklendi.

KAZALAR 29.01.2009, 10:06
Antalya'da Fırtına: 4 Gemi Demir Taradı

Antalya'da Fırtına: 4 Gemi Demir Taradı

Antalya- Antalya ve çevresinde etkili olan fırtına ve yoğun yağış, Antalya-Korkuteli yolunun tamamen kapanmasına neden oldu. Bir süre kapalı kalan yol yağışın etkisini azaltmasıyla birlikte ulaşıma yeniden açıldı.Yoğun yağış nedeniyle sel sularında bir süre mahsur kaldığı bildirilen otomobil ve sürücülerin iş makineleriyle bölgeden kurtarıldığı bildirildi.Bölge Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri sel suları nedeniyle yolda bozulmalar meydana geldiğini, bazı kesimlerde ulaşımın kontrollü olarak verildiğini bildirdi.

GEMİ KARAYA OTURDU

Şiddetli fırtına Antalya Serbest Bölge Limanı'nda etkili oldu. İngiliz ‘Elisa Z Kıngstown' adlı kuru yük gemisi halatlarının kopması sonucu balıkçı teknelerinin bulunduğu kısma sürüklendi. Bir bölümü karaya oturan ve hareket edemeyen gemi, 3 ayrı römorkörün 1 saatlik çalışması ardından kurtarıldı.Gemi yakınındaki balıkçı tekneleri uzaklaştırılırken Liman Başkanlığı ekipleri tedbir aldı. (dha)

Öte yandan, limanın açığında bulunan 4 geminin de fırtınanın etkisiyle demir taradığı ve bir süre başıboş kaldığı bildirildi. Bu gemilerin sürüklenmedikleri ve tehlike yaratmadıkları bildirildi.

Öte yandan fırtına nedeniyle bazı balıkçı teknelerinin de birbirine çarparak hafif hasar gördükleri belirtildi. Liman Başkanlığı yetkilileri fırtınanın etkisinin azalmaya başladığını bildirdiler.

Denize sürüklenen genç hayatını kaybetti

Öte yandan, fırtınanın etkisini artırdığı saatlerde Konyaaltı sahili çevresinde bulunan ve arkadaşıyla denizi seyrederken sürüklenerek denizde kaybolduğu bildirilen gencin cesedinin sabah saatlerinde kıyıya vurduğu bildirildi. Ceset, otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Evler su altında kaldı

Antalya'da gece yoğun yağış ve fırtına etkili oldu. Yağış nedeniyle bazı evleri su bastı, Akdeniz Bulvarı'nın bir kısmında çökme meydana geldi.

Antalya'da gece etkili olan fırtına ve yağış nedeniyle şehir merkezinde, Sarısu ve Liman mahalleri ile merkeze bağlı Hacısekiler köyünde su baskını yaşandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri gece boyunca su baskınları yaşanan evlere müdahale ederken TEDAŞ ekipleri de kopan elektrik tellerinin onarımıyla uğraştı. Şehir merkezinde bazı ağaçlar, otobüs ve reklam panoları devrildi. Konyaaltı sahilindeki Akdeniz Bulvarı'nın Kemer-Antalya yönünde çökme meydana geldi. Çökme nedeniyle yol trafiğe kapatıldı.

Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi yetkilileri, gece yarısı şiddetini artıran fırtınanın zaman zaman saatte 103 kilometre hıza ulaştığını, metrekareye 27 kilogram yağış düştüğünü bildirdi. Yetkililer, Antalya ve çevresinde bugün de yağış beklendiğini ancak fırtına beklentisi olmadığını kaydetti.

Burdur'da yoğun kar yağışı

Antalya-Burdur ile Burdur-Afyonkarahisar karayolunda da kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

Burdur'un Tefenni ile Çavdır ilçeleri ile Çomakbeli beldesi ve Yeşilova ilçe yollarının ulaşıma kapandığı, karayolları ekiplerinin bu güzergahlarda yol açma ve küreme çalışması yaptığı öğrenildi.

Antalya-Burdur arasındaki Bucak-Kurna ve Çeltikçi mevkilerinde de yoğun kar yağışının başladığı, yolda yer yer kapanma meydana geldiği bildirildi.

Karayolları yetkilileri, Burdur-Antalya ve Burdur-Afyonkarahisar yollarındaki bazı sürücülerin cep telefonuyla kendilerini arayarak karlı yollarda mahsur kaldıkları ihbarında bulunduklarını, bu bölgelerde ekiplerin çalışma yürüttüğünü kaydetti.

Öte yandan, Burdur kent merkezinde başlayan kar yağışı nedeniyle elektrik kesintileri yaşanıyor.(aa,dha)

Yorumlar (4)
Taner Güngör 11 yıl önce
Antalya oldukça sıkı bir fırtınayı daha geride bıraktı. Ancak bir kaç düzeltme eklemek istiyorum.

Evet Antalya'da bir liman var. Ama adı Serbest Bölge Limanı değil. Limanın adı Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş., nick name veya marka adı diyelim buna PORTAKDENİZ. Limanın kuzey kuzey doğu tarafında, içeride 217 metrelik bir rıhtım var. Burası ise Serbest Bölge'ye giren veya burada çıkan malların elleçlendiği bir rıhtım.

Geminin adı M/V ELISA - Z, bayrağı St. Vincent & Grenadines. Bağlama limanı KINGSTOWN. Geminin halatları filan kopmadı. Demir yerindeki gemi çılgınca bir cesaret ile, balastsız olarak ve fırtınanın pik yaptığı saatlerde mendirekler arasından liman içine dalmış, iç limanda demir atmış ve buna rağmen demir tarayarak balıkçı barınağı önüne kıçtan kara yaslamıştır. Portakdeniz Limanı römorkörleri ve liman çalışanlarının derhal gerekli tedbirleri alması ve havanın da mayna etmesi sonucu, adı geçen gemi yasladığı yerden kurtulmuş ve güvenli olarak PORTAKDENİZ rıhtımlarına yanaştırılmıştır. Herhangi bir çevre felaketi ve rezaleti yaşanmamıştır.

Liman Sahasında ise gerken tüm tedbirler gereğince ve zamanında alındığında kayde değer bir hasar oluşmamıştır.

Tüm bunların yanı sıra her yıl bir iki kere yaşanan bu doğa olayı karşısında her sene aynı umursamaz ve kaderci yaklaşımı görüyor olmak hakikaten can sıkıcı.

Saygılarımla,
Ethem Dumanlı 11 yıl önce
İyi günler,Herkese geçmiş olsun. Antalya'da bir liman olduğu doğru ancak sadece basını suçlamak ve burada yorum yazarak bedava reklam yapmak yerine limanı niye kendiniz tanıtmaya çalışmıyorsunuz? Demek ki yıllardır kafalarda oluşan "Serbest Bölge Limanı" imajını silecek kadar iyi tanıtamamışsınız limanınızı. Bu arada "PORTAKDENIZ" değil ya "PORT OF AKDENIZ" olur ya da "AKDENIZPORT".Saygılarımla,Ethem Dumanlı
Taner Güngör 11 yıl önce
Sayın Ethem Bey,

Uyarılarınız not edildi. Eleştirileriniz için ayrıca teşekkür ederim. Bir müsait zamanınızda PORTAKDENİZ'de sizi ağırlamaktan keyif alacağımızı da eklemek isterim.

Saygılarımla,Taner GÜNGÖR
Ethem Dumanlı 11 yıl önce
Bir gün mutlaka geleceğim..
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?