banner191

banner148

banner179

banner176

'Anangel'i vinç kurtaracak

Çanakkale Boğazı'nın en kritik noktası olan Nara Burnu önlerinde karaya oturan geminin içindeki yükün başka gemilere nakledilmesi için İzmir'den özel vinç geldi.

KAZALAR 24.01.2006, 01:41
'Anangel'i vinç kurtaracak

'Anangel'i vinç kurtaracak

Çanakkale Boğazı'nın en kritik noktası olan Nara Burnu önlerinde 9 gün önce karaya oturan ve bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayan geminin içindeki yükün başka gemilere nakledilmesi için İzmir'den özel vinç geldi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer, Brezilya'nın Tubarao Limanı'ndan Romanya'nın Constanza Limanı'na 164 bin 993 ton demir cevheri götüren 288 metre uzunluğundaki Yunan bayraklı "Anangel Dynasty" isimli yük gemisinin 9 gün önce Nara Feneri önlerinde karaya oturduğunu belirterek, "Gemi bütün müdahalelere rağmen içindeki yük sebebiyle bir türlü kurtarılamadı.Bunun üzerine geminin içindeki yükün bir başka gemiye limbo adı verilen sistemle aktarılması kararlaştırıldı. Bunun için de İzmir'den Çanakkale'ye 'Barbaros 2' isimli bir vinç getirdik.Bu vinç aracılığıyla Çanakkale'ye gelen 'Kaptan Osman', 'Leyla Deval' ve 'Hakkı Deval' isimli 3 ayrı gemiye Yunan bandıralı geminin içindeki yükün 7 bin tonunu aktaracağız. Bunun ardından geminin yüzdürülmesine çalışacağız.Bu çalışmalar tamamen Kıyı Emniyeti Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğunda yürütülecek" dedi.

Gemilerdeki yükün tahliyesinin saat 15.00 sıralarında başlaması beklenirken, 9 günden beri boğazın güvenlik açısından tek taraflı olarak belirli saatlerde deniz trafiğine kapalı tutulduğu öğrenildi.

Kaynak: KentHaber

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?