Ali Ağa gemisi alabora oldu.. İşte nedeni...

Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki limanda batan gemi hakkında Çelebi Bandırma Limanı Genel Müdürü Mehmet Akif Ersoy açıklamalarda bulundu.

Ali Ağa gemisi alabora oldu.. İşte nedeni...

Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki limanda batan gemi hakkında Çelebi Bandırma Limanı Genel Müdürü Mehmet Akif Ersoy açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti bandıralı 77 metre boyunda ve 13 metre eninde, 1998 groston ağırlığındaki Ali Ağa gemisinin batmasıyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Çelebi Bandırma Limanı Genel Müdürü Mehmet Akif Ersoy gemideki yüke ilişkin bilgiler de paylaştı. Geminin ambar içinde 78 adet 20'lik konteyner, güvertesinde ise 15 adet 20'lik konteyner bulunduğunu belirten Ersoy, olayın meydana geliş şekli hakkında da bilgiler paylaştı. Ersoy, "15X20'lik boş konteynerin tahliyesinden sonra, Etimaden firmasına ait bigbaglerde ortalama her bir konteynerde 26 ton civarında yüklü Etibor yükünün yüklenmiş olduğu konteynerlerin, gemi işleticisinin hazırlayarak limanımıza göndermiş olduğu EDI dosyasındaki yükleme planına göre, gemi yükleme operasyonu başlamış, 78x20'lik dolu konteyner gemi ambar içine yüklenerek gemi ambar içi tamamen doldurulmuş ve akabinde gemi ambar kapakları gemiciler tarafından kapatılarak gemi ambar üzerine yine yükleme planına göre 15x20'lik dolu konteyner yüklenmiştir" dedi.

Çelebi Bandırma Limanı Genel Müdürü Mehmet Akif Ersoy, "15. Dolu konteyner ambar üzerine yerleştikten sonra gemi sancak tarafına yatmaya başlamış, bunun üzerine liman Romörkörleri ile sancak tarafından destek olmak ve geminin yatışını önleme çalışması yapmak üzere gidilirken, geminin baş ve kıç halatlarının kopmasıyla gemi düzeltme operasyonu yapılamamış ve gemi, iskele kısmı su üstünde kalacak şekilde sancak tarafından denize batmıştır. Gemi yan yattığı sırada personel tahliyesi esnasında hafif yaralanan 3 kişi (1 gemi personeli ve 2 liman personeli) hastaneye gönderilmiş, ayakta tedavisi yapılarak hastaneden tahliyeleri yapılmıştır. Çevre ve deniz kirliliği ile ilgili gereken tüm tedbirler alınmış olup deniz kirliliği konusunda yetkilendirilmiş uzman firma çalışmalara başlamıştır. Limanımızda diğer rıhtımlarda operasyonlar devam etmektedir" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.C. Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C. Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 2 yıl Önce

GEMİ KAPTANININ HESAPLARI VE İFADESİ ÖNEMLİDİR. ŞAŞıLaCAK BİR OLAY. GEÇMİŞ OLSUN. www.refikakdogan.com

Ali Yılmaz
Ali Yılmaz - 2 yıl Önce

Limanlar konteyner yüklemelerinde sadece istif planı almak yerine, istif planına ek olarak yükleme sonrasında geminin güvenli bir durumda olduğunu gösteren yük-istif hesaplamalarını da gemi kaptanından almalılar

Refik kartın
Refik kartın - 2 yıl Önce

Limanlar konteyner ağırlıklarını doğru bildirmiyor listede 25 tn olan konteyner bazen 30-35 ton olabiliyor.1996-1998 yıllarında konteyner gemisinde çalıştığımda budurumlarla çok karşılaştım.gemi kreyni yüklenen konteynerin ağırlıgıni gösteriyordu.ambar içine yuklenen üstdeki konteynerlerin agırlıklarının incelenmesi gerekir negatif gm den yatmış gemi birde balast tanklarının durumu incelenmesibgerekir.

Merdol Sayguner
Merdol Sayguner - 2 yıl Önce

Önemli noktalar:Yükleyicinin ağırlık beyanı, tanklardaki serbest satıh mevcudiyeti ve metasantr yüksekliğine etkisi, hesapların kontrolu için yükleme sırasında yalpa periodunun takibi.Allah kimsenin başına vermesin.Geçmiş olsun.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176