İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFAMED) 53. Olağan Genel Kurul Toplantısı, İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Kampüsü Suay Umut Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

DEFAMED Seçim 202314

Genel Kurul Toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve  Müh. Bülend Temur'un Divan başkanlığına oy birliğiyle seçilmesiyle başladı.

DEFAMED YK Başkanı Kapt. Ufuk Teker, açılış konuşmasını yaptı. Ufuk Teker konuşmasında toplantıya katılım sağlayanlara teşekkür ederek şunları söyledi.

"Olması gerekenden yaklaşık 6 ay daha kısa süreli bir dönemi yani 1,5 yıllık bir süreyi geride bırakmış durumdayız. 

"Pandemi bir araya gelmemizi engelledi"

Sürecimizin ilk zamanları pandemi sürecinin sonlarına isabet etti. Hatta ilk 29 Ekim balo etkinliğimizi yapmadan önce büyük kararsızlıklar yaşadık. Ama nihayetinde görkemli bir balo ile sizleri selamlamış olduk. Fakat her ne kadar pandeminin son dönemi olmuş olsa da bir araya gelememenin bizlere projelerimizi devreye alırken çok ciddi engeller yarattığını sanırım söylersem durumu abartmamış olurum. 

"Yönetim Kurulu Üyelerimiz tıpkı birer bağışçı gibi davrandı"

Bu dönem 9 çok kıymetli mezun ile oluşturduğumuz Yönetim Kurulundan bahsetmek istiyorum. Nitelikli Yönetim Kurulu olması hedefi ile göreve başladık. Hedeflerimizi tespit ederek görev bölüşümünü hızlıca gerçekleştirdik. Süreç içerisinde Yönetim Kurulu Üyelerimiz tıpkı birer bağışçı gibi Dernek aktivitelerine ve hatta Mektep ile ilgili olan ne konu varsa gönüllülük esası ile sorunların çözülmesini maddi – manevi olarak üstlenmekten imtina etmediler. Huzurlarınızda her birine ayrı ayrı teşekkür etmek isterim.

Bu yıl 6 Şubat tarihinde yaşanan deprem olayı ise hepimizi derin acılara gark etti. Hem yaşanan felaketin büyüklüğü içerinde kaybettiğimiz vatandaşlarımız hem de ülke olarak imkanlarımızın kısıtlı olması sebebi ile ortaya çıkan mağduriyetler yaşanan acılar hepimizin malumu. 

Bu süreçte camiamızın mensubu 4 fidanımızı, kardeşimizi maalesef kaybettik. Yerleri doldurulamayacak olan ahirete intikal etmiş kardeşlerimize yüce Allahtan rahmet dilerim. Mekanları cennet olsun. 

"Acı olaylardaki beraberliğimiz “İŞTE BU YDO RUHU”dedirtti"

Acı olaylar; büyük, köklü, kuvvetli, denizcilik gibi dünyanın en zor işini yapan zaten zor doğa şartları ile yaşamaya alışkın bizlerin organize olmasını da sağladı. Birlik ve beraberliğin, bir araya gelmekte, inisiyatif almakta baş döndürücü bir hız sergilenmesi hepimizde “İŞTE BU YDO RUHU” diye kendi kendimize mırıldanmamıza yol açtı. 

Deprem felaketinden sadece birkaç saat sonra bir araya gelen mezunlarımız YDO KARA isimli bir grup kurdular. Bu grup takip edilmesi güç bir hızla organize oldu. İletişimin hızı ve niteliği ise yıllarca bugünü bekleyerek organize olan kurumları kıskandıracak hızdaydı. Bir anda evet abartmadan söylüyorum bir anda 1024 mezun bir platformda buluştu. İnisiyatif alma ne demektir, nasıl alınır, neler yapılır gördük. 

Kurulan bu İNİSİYATİF grubunda aktif üyelerin isimlerini saymayı gerçekten çok isterdim. Hatta bir liste yazmaya başladım ama sonra 1024 isim yazmazsam olmayacağına inandığım için vazgeçtim. Mezuniyet yılının ne olduğu, ne iş yaptığının, cinsiyetinin, maddi durumunun ne olduğundan bağımsız alınan inisiyatifler gerçekten inanılmazdı. Hepsini ayakta alkışlıyorum. Biz bir Dernekten bir Vakıftan çok fazlasıyız. Camia olmak böyle bir şeydir. Grubun içerisinde tam etkin olamadığına inanan mezunların gruptan daha etkin olabileceklere yerlerini bıraktığını görüp yine İŞTE BU YDO RUHU diye sesimizi yükselttik. 

"Hedeflerimiz..."

Birazdan ne yaptığımızı sunacağız ama ne yapmamız lazım?  Eksiklerimiz nelerdir? Birkaç hedef koymak çok daha verimli olacaktır. Stratejik plan yaparak kısa orta ve uzun vadeli hedeflerimizi ortaya koymalıyız.

·       Çevre ile ilgili hassasiyetlerimizi teknik çerçevede ortaya koymalı bu konuda çalışmalar ve çalıştaylarda görev almalıyız. 

·       Mezunlarımızın sosyal şartları, çalışma şartları adına standartlar belirleyip idareler ile ve sektör ile görüşlerimizi paylaşmalıyız.  

·       Mezun dönem temsilcilerini tespit edip, aktif etkin iletişim kanalı açmalıyız. 

·       Mezunlarımızın yer aldığı sektörler envanteri ile paralel olarak başta Deniz Ticaret Odası meclis üyesi sayımızı arttırarak sektörel etkinliğimizi ve liderliğimizi artırmalıyız. 

·       Okulumuzun yeniden inşası ve akademisyenlerin eğitimi üzerine yatırım yapmalıyız. 

·       Mezunlarımızın teknik makaleler yazmasını teşvik etmeli araştırmalarını bültenimiz ve dergimiz aracılığı ile yayınlamalıyız. 

·       Mezunlar ve öğrenciler ile spor, sanat etkinlikleri gerçekleştirmeliyiz. 

·       Kaşesi bizde olacak spor ve sanat turnuva ve yarışmaları düzenlemeliyiz. 

·       Karada oluşan iş ve pozisyonların duyurulmasında dönem temsilcilerinden faydalanmalıyız. 

·       Mentorluk ve psikolojik destek konusunda rol almalı, öğrenci, mezun ve aileleri destek  kapsamı altında olmalarını sağlamalıyız. Hatta bu konuda yeni kurallar oluşturulması yönünde görüşlerimizi yayınlamalıyız.  

·       Kardeş dernek birlikteliklerini geliştirmek adına projeler üretip, birlikte yöneterek Türk denizciliğine katkımızı arttırmalıyız. "

DEFAMED Seçim 202317

 Çalışma Raporları'nı Av. Kapt. Çağlar Coşkunsu okudu.

STK Temsilcilerinin yaptıkları konuşmalarının ardından, Kapt.Salih Zeki Çakır bir konuşma yaptı.

Kaptan Salih Zeki Çakır yaptığı konuşmada denizcilik sektörünün son yıllarda ciddi atılımda bulunduğunu, nitelik ve nicelik olarak yaşanan bu iyileşmenin denizciliğe olumlu ivme kazandıracağını belirtti.

Mali ve Denetleme Raporları okunduktan sonra  Yönetim Kurulu ibra edildi.

Daha sonra Türkiye Denizcilik Federasyonu delege seçimi oy birliğiyle gerçekleşti.

DEFAMED Seçim 202332

Yönetim ve denetim kurulları şu şekilde;

Yönetim Kurulu Asil Üyeler

Yönetim Kurulu Başkanı: Ufuk Teker

Murat Volkan

Barış Ziya Kaya

Dilruba Söylemez

Gizem Çevik

Süleyman Erşenler

Çağlar Coşkunsu

Kayhan Aytuğ

Vehbi Üstün

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler

Volkan Ürün

Şebnem Önder

Hakan İncetahtacı

Levent Şen

Mustafa Ural

Denetim Kurulu Asil Üyeler

Behçet Çelebi

Ceyda Seri Güner

Haşmet Öz

Denetim Kurulu Yedek Üyeler

Zekeriya Erduran

Elif Kahraman Sümer

Berk Ilgaz

DEFAMED Seçim 202338DEFAMED Seçim 202334DEFAMED Seçim 202331DEFAMED Seçim 202329DEFAMED Seçim 202327DEFAMED Seçim 202321DEFAMED Seçim 202319DEFAMED Seçim 202318DEFAMED Seçim 202317DEFAMED Seçim 202314DEFAMED Seçim 202313DEFAMED Seçim 20238DEFAMED Seçim 20233

 

Editör: Nermin İstikbal