banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Çorum TSO Ve Çesob’tan Mesleki Yeterlilik Belgesi Uyarısı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 40 farklı meslek dalında Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) zorunluluğu getirildi.25 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanan tebliğ uyarınca ilgili mesleklerde çalışan kişilere ve işletmelere belge...

ÇORUM 02.03.2016, 16:12
Çorum TSO Ve Çesob’tan Mesleki Yeterlilik Belgesi Uyarısı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 40 farklı meslek dalında Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) zorunluluğu getirildi.
25 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanan tebliğ uyarınca ilgili mesleklerde çalışan kişilere ve işletmelere belge tedarik edebilmeleri için 25 Mayıs 2016 tarihine kadar süre tanındı. Bu tarihten itibaren, söz konusu 40 mesleğe haiz olup Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmayan kişiler, işletmelerde istihdam edilemeyecek.
Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ve Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Kılıç, yaptıkları ortak açıklamada, üye işletmelerin çeşitli hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için söz konusu belgelerin bir an evvel tedarik edilmesi konusunda uyarıda bulundular.
Yapılan açıklamaya göre; Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar, bu belgeyi alabilmek için Merkezi Yeterlilik Kurumu tarafından ulusal yeterlilikte yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarından teorik ve uygulamalı sınavlara girerek başarılı olmaları durumunda belgeyi almaya hak kazanacaklar.
40 meslek dalı ile ilgili olarak da 42 farklı yetkilendirilmiş belgelendirme kurumu bulunmaktadır. Bir meslek dalı için birden fazla yetkilendirilmiş belgelendirme kurumuma başvurulabilir. Bununla birlikte Mesleki Eğitim Kanununa göre; Ustalık Belgesi almış olanlar ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarında çalışanlar için mesleki yeterlilik belgesi şartı bulunmamaktadır.
Yapılan açıklamada işletmelerin; bu meslek gruplarında sadece sınava girecek MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyenlerin ya da önce ilgili meslek dalında eğitim alarak sonra sınava girme isteği taleplerinin, bağlı bulundukları Odalara iletmeleri gerektiği vurgulandı.
Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, bakanlıkça belirtilen meslekler de yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kurumlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin belge masrafı ve sınav ücretleri, 31 Aralık 2017 tarihine kadar İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. 1 Ocak 2018 tarihinden 31 Aralık 2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı yine fondan karşılanacak olup, her bir kişi bu destekten bir kez yararlanabilecek. Sınavda başarısız olan adayların sınav ve belgelendirme ücretleri fondan karşılanmayacak.
MYK BELGESİ ALMA ZORUNLULUĞU BULUNAN MESLEKLER
Yapılan açıklamaya göre belge alma zorunluluğu bulunan 40 meslek şu şekilde: Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Alçı Levha Uygulayıcısı Seviye 3, Alçı Sıva Uygulayıcısı Seviye 3, Alüminyum Kaynakçısı Seviye 3, Bacacı Seviye 3, Bacacı Seviye 4, Betonarme Demircisi Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Çelik Kaynakçısı Seviye 3, Direnç Kaynak Ayarcısı Seviye 4, Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli Seviye 4, Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı Seviye 3, Doğal Gaz Isıtma Ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli Seviye 4, Doğal Gaz İşletme Bakım Operatörü Seviye 4, Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı Seviye 3, Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı Seviye 4, Duvarcı Seviye 3, Endüstriyel Boru Montajcısı Seviye 3, Hidrolik - Pnömatikçi Seviye 4, Hidrolik - Pnömatikçi Seviye 5, Isı Yalıtımcısı Seviye 3, Isıtma Ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Personeli Seviye 3, İnşaat Boyacısı Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3, Kaynak Operatörü Seviye 4, Makine Bakımcı Seviye 3, Makine Bakımcı Seviye 4, Makine Bakımcı Seviye 5, Otomotiv Elektromekanikçisi Seviye 5, Otomotiv Mekanikçisi Seviye 4, Otomotiv Montajcısı Seviye 3, Otomotiv Sac Ve Gövde Kaynakçısı Seviye 3, Panel Kalıpçı Seviye 3, Plastik Kaynakçısı Seviye 3, Seramik Karo Kaplamacısı Seviye 3, Ses Yalıtımcısı Seviye 3, Sıvacı Seviye 3, Su Yalıtımcısı Seviye 3, Tünel Kalıpçı Seviye 3, Yangın Yalıtımcısı Seviye 3.
Yorumlar (0)
27°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?