Çin’in en yeni, en büyük ve en gelişmiş uçak gemisi Fujian, ilk deniz denemeleri için bugün Shanghai’den yola çıkarak dünyanın en büyük deniz filosuna katılma yolunda büyük bir adım attı.

Shanghai Deniz Güvenliği İdaresi’ne göre, denemeler Doğu Çin Denizi’nde, taşıyıcının altı yıldan fazla bir süredir inşa halinde olduğu Jiangnan Tersanesi’nden yaklaşık 130 kilometre (80 mil) uzakta yapılacak. Deniz denemeleri öncelikle uçak gemisinin tahrik ve elektrik sistemlerinin güvenilirliğini ve stabilitesini test edecek. 

80 bin metrik tonluk deplasmanıyla Fujian, Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın (PLAN) iki aktif taşıyıcısını, 66 bin tonluk Shandong ve 60 bin tonluk Liaoning’i gölgede bırakıyor. Fujian’ın en önemli özelliği, kayakla atlama tarzı fırlatma yöntemini kullanan Shandong ve Liaoning’den daha büyük ve daha ağır uçakları fırlatmasını sağlayacak elektromanyetik mancınık sistemi.

Analistler, Fujian’ın daha yüksek mühimmat yükü taşıyan daha büyük savaş uçaklarını daha uzak mesafelere fırlatma yeteneğinin, taşıyıcıya Çin filosundaki öncüllerine göre daha geniş bir savaş menzili sağlayacağını ve PLAN’a “mavi su” yetenekleri kazandıracağını söylüyor.

"Global Maritime Congress (GMC'24)" 20 – 21 Mayıs'ta "Global Maritime Congress (GMC'24)" 20 – 21 Mayıs'ta

Çin'in deniz planlarının en önemli unsurlarından biri olarak adlandırılan devlet medyası, "Bu, herhangi bir Asya ülkesinin şimdiye kadar inşa ettiği en büyük ve en güçlü savaş gemisinin yanı sıra dünyanın Amerikan olmayan en büyük uçak gemisi olacak" diyor.

Editör: Nermin İstikbal