banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

TURMEPA Yaz Kampı ile Ayvalıklı Çocuklar Sıfır Atık Mavi Sözü Veriyor

ÇEVRE 11.07.2019, 14:20 Nermin İstikbal
176
TURMEPA Yaz Kampı ile Ayvalıklı Çocuklar Sıfır Atık Mavi Sözü Veriyor

TURMEPA Yaz Kampı ile Ayvalıklı Çocuklar Sıfır Atık Mavi Sözü Veriyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın gelenekselleşen Masmavi Deniz Eğitim Kampı her yıl olduğu gibi bu yaz yine çocuklara denizlerimizi korumanın önemini eğlenerek öğretiyor. Kamp bu yıl “Sıfır Atık Mavi’ye Söz Ver. Tek Kullanımlık Plastiğe Dur De!” sloganıyla Ayvalık’ta hayat buluyor. 

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, 2011 yılında Türkiye’nin ilk Deniz Eğitim Kampı’nı hayata geçirdi. Bugüne kadar yaklaşık 800 kişiyle buluşan TURMEPA Masmavi Deniz Eğitim Kampı, bu yıl 15 - 19 Temmuz tarihleri arasında “Sıfır Atık Mavi’ye söz ver. Tek kullanımlık plastiğe dur de!” sloganıyla Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ticaret Odası ev sahipliğinde, Zeytin Çekirdekleri Derneği, Rahmi M. Koç Müzesi, Setur Marinas ve Decathlon’un katkılarıyla gerçekleşecek. 

TURMEPA Masmavi Deniz Eğitim Kamp’nda çocuklara üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizleri, kıyı alanlarını ve su kaynaklarını korumanın önemi, yok olma tehdidi altındaki kıyıların aslında “Mavi Karbon” emilimi bakımından ne kadar önemli bölgeler olduğu aktarılacak. Kamp sonunda küçük kampçıların denizlerin ve çevrenin temiz tutulaması konusunda sorumluluklarını öğrenerek  farkındalığı artmış bireyler olması hedefleniyor.  

Çoğunlukla denizel konuların işleneceği kamp süresince, çocuklar kumsal ve denizle temas halinde olacak, tekneyle Ayvalık kıyılarını keşfedecek, kendi plankto 

n kepçeleri ile yakaladıkları planktonları inceleme fırsatı bulacak, deniz ve doğa ile iç içe yaşamanın güzelliğinin farkına varacak. Her gün birbirinden farklı atölyelerle atıkların kaynağında ayrıştırılmasının önemini, kumsaldaki atıkların deniz canlıları ve insan yaşamına etkilerini ve deniz eksosistemini öğrenirken aynı zamanda el becerilerini geliştirme fırsatı yakalayacak. Kampta bu  yıl çocuklar ilk defa Küçükköy Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’ni ziyaret ederek, kodlama ve robotik konularında da bilgi sahibi olabilecek. Tüm bunların yanı sıra çeşitli tanışma-kaynaşma oyunları ile birbirilerini tanıyarak ekip ruhunu kavrayacak, kültür gezileri, atölye çalışmaları, yüzme-dalış organizasyonu ve kapanış gösterisi gibi etkinliklerle unutamayacakları bir kamp macerasını deneyimleyecek. 8. Masmavi Deniz Eğitim Kampı, Zeytin Çekirdekleri Derneği Koro Ekibi’nin de sahne alacağı gösteri ve eğlence dolu kapanış gecesiyle sonra erecek.   

Kamp Hakkında: 15 - 19 Temmuz tarihleri arasında 5 gün boyunca sürecek olan kamp, 7 - 14 yaş aralığındaki öğrencilerin katılımıyla gerçekleşecek. Kamp için eğitim içerikleri danışma kurulu oluşturulmuş ve Dr. Özgür Emek İnanmaz (Araştırmacı-ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü) kamp eğitim içeriğine danışmanlık yapmıştır. Başta Ayvalık Belediyesi olmak üzere 8. Masmavi Deniz Eğitim Kampı’na destek veren Zeytin Çekirdekleri Derneği, Rahmi M. Koç Müzesi – Ayvalık, Setur Marina ve Küçükköy Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’ne teşekkür ederiz.

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Karikatürü Tümü