banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Saros FSRU İskelesi projesinde ÇED Raporu yeterli bulundu

Saros Körfezi’ne yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi için hazırlanan ÇED Raporunun kabul edildiği öğrenildi. Proje, ihtiyaç halinde kullanılacak.

ÇEVRE 15.02.2019, 09:17 Nermin İstikbal
265
Saros FSRU İskelesi projesinde ÇED Raporu yeterli bulundu

Saros Körfezi’ne yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi için hazırlanan ÇED Raporunun kabul edildiği öğrenildi. Proje, ihtiyaç halinde kullanılacak.

AK Parti Edirne Milletvekili ve MKYK Üyesi Fatma Aksal, Saros Körfezi’ne yapılması planlanan Saros (Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Terminali) FSRU Gemi İskelesi Projesi için hazırlanan ÇED Raporu’nun kabul edildiğini ve projenin ihtiyaç halinde kullanılacağını söyledi.

Projenin hayata geçmesiyle birlikte hemen kullanılır durumda olmayacağını, sadece ihtiyaç anında kullanılacağını belirten Aksal, "Depo olarak kullanılması düşünülüyor. Hemen gemiler gelecek değil. Hepimiz doğalgaza bağlıyız. Hepimiz ısınalım istiyoruz. En ufak bir aksaklık olmamasını istiyoruz. Bizim Trakya’nın doğalgaz ihtiyacı şu an için Marmara Ereğlisi’nden sağlanıyor. Fakat olur da yarın öbür gün bir ihtiyaç olursa bir kesinti yaşanırsa bizim elimizde stok olsun diye düşünülüyor. Bu süreçte devam ediyor. Bakanımız da bu konuda açıklama yapacaktır" dedi.

“DOĞALGAZ STOKLAMAYA  İHTİYACIMIZ VAR”

Çevreye önem verdiklerini ifade eden Fatma Aksal, "Allah göstermesin yarın öbür gün bir Marmara Depremi olduğunu düşünün. Bölgede doğalgaz nakliyatında bir sıkıntı olduğunda bundan evindeki vatandaşımızdan sanayicimize kadar herkes mağdur olacak. Bu mağduriyetlerin yaşanmaması için belli yerlere belli depolanmalar yapıyoruz. Çok şükür kışımızı rahatça geçiriyoruz. Rusya doğalgazı kapatırsa, İran vanayı kapatırsa ne olur diye düşünüyorduk. Stoklarımız o kadar iyi durumda ki artık biz gönül rahatlığıyla diyoruz ikisi birden kapatsa bizim kendimize yetecek doğalgazımız var. Doğalgazın vereceği zararı düşünüyorsunuz ama onun alternatifi kömürdü. Keşan’da nefes alamıyorduk. Alternatifleri çevreye daha mı az zarar veriyor? Böyle bakmak lazım. Keşan’da nefes alamadığımız günlerden bu noktaya geldik. İnşallah çok daha iyi olacak. Doğalgaz stoklamaya da ihtiyacımız var. Onun için belli işler de yapılacaktır" şeklinde konuştu.

Yorumlar (2)
cengiz sözdemir 3 yıl önce
Zamanı geldiğinde bu tesis Türkiyenin en stratejik yerlerine gaz tedariki sağlacaktır.
Çetin ARSLAN 3 yıl önce
Saros körfezi her açıdan korunması gereken bir bölge.Bunun farkındalığında değilsiniz ki stratejik demişsiniz.Ne stratejisi bu acaba?İnsan ve hayvan atıklarından elde edilen, tamamen tehlikesiz ve çevreci olan 'Biyogaz' yakıt türüne yapılacak yatırım, belediye gelir ölçeklerindedir.Doğa tahribatıda yoktur ve çok düşük maliyetlidir.Asıl stratejik olan budur ve bu tür yakıt ve ısınma alternatiflerine yönelmek gerekir.
banner255
8
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü