banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Mersin’de deniz kirliliği drone ile denetleniyor

ÇEVRE 21.02.2021, 10:29 Nermin İstikbal
107
Mersin’de deniz kirliliği drone ile denetleniyor

Mersin’de limana yanaşan gemilerin deniz kirliliğine neden olup olmadıkları drone ile denetleniyor. Büyükşehir Belediyesince gerçekleştirilen denetimlerde kirliliğe neden olan gemiler havadan tespit edilerek cezai işlem uygulanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, drone denetimleriyle Akdeniz’in ve ekosistemin korunması, vatandaşların kıyı şeridinin her noktasından denize girebilmeleri amaçlanıyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, bu hedef çerçevesinde 2019 yılının Nisan ayından bu yana denetim araçlarıyla gerçekleştirdiği 490 denetimde, 26 gemiye idari yaptırım uygulayarak 44 milyon 464 bin 257 lira cezai işlem uyguladı.

“DRONE İLE DENETİMLERİ BAŞLATTIK”

Drone ile yapılan denetimlere katılan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir, denetimleri daha kapsamlı bir şekilde yapmak için drone alımına gittiklerini ifade ederek, “Daha hızlı hareket edebilmek, daha kısa sürede uzun mesafelere gidebilmek için drone ile denetimleri başlattık. Drone ile açıktaki gemiler olmak üzere limana yanaşmış gemilerin yasa dışı bırakılan atık sularının kontrolünü yapıyoruz. Atık su bıraktığını tespit ettiğimiz deniz araçlarına, deniz denetim teknemizle hızlıca ulaşarak numune alıyoruz. Bu numuneyi akredite laboratuvarlara analize gönderiyoruz. Eğer kirletici bir etki varsa idari para cezası uyguluyoruz” dedi.

“GECE DENETİMLERİ DE YAPACAĞIZ”

Dronenin 7 kilometre alanı çok hızlı bir şekilde tarayabildiğini, bunun da denetimi çok daha kapsamlı bir hale getirdiğini kaydeden Halisdemir, “Üzerindeki piller yarım saat havada kalmasını sağlıyor ve üzerinde özel bir kamera sistemimiz var. Bu kamera sistemimizin zoom özelliği var, yani birkaç kilometre öteden dahi zoom yaparak deniz aracının kirlilik oluşturup oluşturmadığını görebiliyor. Cihazımızda gece görüşü var. Dolayısıyla gece denetimleri de yapacağız” ifadelerine yer verdi.

“AMACIMIZ CEZA YAZMAK DEĞİL, KİRLETİLMEMESİNİ SAĞLAMAK”

Mersin Limanına yaklaşan ve yanaşan tüm gemilere denetim olduğunu bildirdiklerini söyleyen Halisdemir, şöyle devam etti: "Biz ceza yazmak istemiyoruz. Biz denizlerimizin daha temiz ve girilebilir olması için mücadele ediyoruz. Başkanımız bu konuda çok kararlı. Her yerden denize girebilme ilkesini önümüzdeki yıllara yaymak istiyoruz. Şu an bulunduğumuz Çamlıbel Balıkçı Barınağından da denize girilebilsin istiyoruz. O yüzden denizin kirliliğini engelleyecek her türlü teknolojik gelişmeleri uygulayacağız. Denizlerimizi temiz tutmak için elimizden gelen tüm mücadeleyi sağlayacağız. Drone bu noktada bize hem hız hem de daha etkin mücadele yöntemi kazandırıyor. Önümüzdeki günlerde caydırıcılığın artacağını düşünüyoruz. Amacımız atılmış, kirletilmiş bir şeyi tespit edip ceza yazmak değil, kirletilmemesini sağlamak.”

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü