Lady Tuna daha da kirletecek!

Çeşme'yi petrole bulayan gemi kazasına ilişkin bilirkişi raporunda, kirliliğin öngörülenden fazla olduğu ve onlarca yıl devam edeceği vurgulandı. Davayı açan çevreciler 'Yine bir felaket, yapanın yanı kâr kalacak?' diye soruyor.

Lady Tuna daha da kirletecek!

Çeşme sahillerini petrole bulayan Lady Tuna adlı geminin yarattığı kirliliğin öngörülenden fazla olduğu ortaya çıktı. Kazanın sonuçlarının ve kirliliğin sorumlularının ortaya çıkarılması için açılan davada hazırlanan bilirkişi raporunda kirliliğin onlarca yıl devam edeceği vurgulandı.

Ana Yaşam Vakfı (AYVA) tarafından açılan zarar tespit davasında, bilirkişinin hazırladığı rapor mahkemeye ulaştı. Raporda, kirliliğin yalnızca kazanın olduğu bölgeyi değil, tüm körfezi etkilediği belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın “eksiklikleri” de vurgulandı. Olayın yarattığı felaketin tüm boyutlarıyla kayıt altına alındığı bilirkişi raporunun sonuç bölümünde şu görüşlere yer veriliyor:

“Çeşme Ildırı Körfezi'nde kaza yapan Lady Tuna gemisi tarafından 75 bin metrik ton fueloil dokülmüştür. Kazaya geç ve yetersiz müdahele yapılmıştır. Temizlik çalışmaları geç başlamış ve yetersiz teknoloi uygulanmıştır. Bu nedenle ekosistemin tüm unsurlarında telafi edilemeyecek zararlar meydana gelmiş ve etkileri önümüzdeki onlarca yıl devam edecektir. Olaya karışan kurumların raporlarında da çelişkiler vardır. 
Uluslararası deniz hukukunun gereği olan idari yapılanma yerine getirilmemiştir. Bunun gereği olan böylesi bir kazada müdahele edecek ekipler ve ekipmandan yoksun bir idare söz konusudur.”

Vakıf yöneticileri, bilirkişi raporuyla “dehşetin” belgelendiğini vurgulayarak, “Yine bir felaket, yapanın yanına kâr kalacak” diye sordu.

Cumhuriyet

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176