banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kıyıya vuran deniz kaplumbağaları endişelendirdi

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bir ayda 3 yeşil kamlumbağa ile 5 caratte caretta ölü olarak kıyıya vurdu.

ÇEVRE 05.04.2020, 19:57 YAĞMUR GERZ
Kıyıya vuran deniz kaplumbağaları endişelendirdi

Kıyıya vuran deniz kaplumbağaları endişelendirdi

Kuşadası Körfezi’ni kışlama ve beslenme alanı olarak kullanan deniz kaplumbağalarının 7 türünden ikisi olan Caretta caretta iribaş deniz kaplumbağaları ve ‘Chelonia mydas’ türü Yeşil Kaplumbağaların ardı ardına ölmesi endişe yarattı.

Kuşadası sahillerinde 4 Mart’tan bugüne 8 deniz kaplumbağası kıyada ölü bulundu. Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği’nin yaptığı incelemelerde ölen kaplumbağaların gövdelerinde herhangi bir yara olmadığı tespit edildi.

Trol teknelerin ağlarına takılıp boğulma ve plastik yutma nedeniyle öldükleri tahmin edilen deniz kaplumbağaları, ölüm nedenlerinin araştırılması amacıyla Muğla Dalyan’da bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderildi.

Deniz Kaplumbağalarını Koruyalım

EKODOSD Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, son yıllarda yapılan bilgilendirme çalışmaları sayesinde vatandaşlarda önemli duyarlılık oluştuğunu söyledi. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Kuşadası’ndan Milli Parka kadar olan kıyılara koyduğu “Deniz Kaplumbalarını Koruyalım” tabelaları sayesinde de derneğe ihbarlar ulaştığını belirten Sürcü, “Körfezde avlanan trol teknelerinin ağlarına takılan ve nefes almak için su yüzeyine çıkamayan kaplumbağalar boğularak ölmektedir. Deniz kaplumbağalarının ölüm nedenlerinden biri de, denize atılan plastik malzemelerdir. Carettalar plastik torbaları denizanası sanarak yediklerinden ölmektedirler. Deniz ekosistemi için çok önemli canlılardır. Bugünlerde Kuşadası kıyılarında kıyıya ölü olarak birçok denizanasının vurduğu görülmektedir. İçlerinde Pelagia noctiluca türü Pergelli denizanasının da bulunduğu çeşitli denizanasının kıyıya geldiği görülmektedir. Bu konuda uzman hocalarımızla da görüşerek şu bilgileri aldık. Mor renkli olan bu türlerin çok kuvvetli olmayan zehiri vardır. Elle dokunulup yüzle ve gözle temas edilirse biraz can yakabilir. Bu durumda sirke uygulaması işe yaramaktadır. Diğer türler tehlike arz etmeyen denizanalarıdır. Hepsi yerli tür olan denizanalarından mor olan Pergelli denizanasının ölü de olsa, zehirlerini koruduklarından çıplak elle temas etmemek lazımdır. Eğer Caretta caretta deniz kaplumbağaları olmasaydı, denizlerimiz denizanasıyla dolu olacaktı. Deniz kaplumbağalarını koruyalım” dedi.

Yorumlar (0)
-1
parçalı bulutlu
banner102