banner191

banner148

banner179

banner176

İzmit Körfezi’ne 41 milyon TL’lik atık su arıtma tesisi

İSU Genel Müdürlüğü tarafından inşaatı devam eden “Darıca ve Gebze İlçeleri Atıksu Terfi, Şebeke, Tünel-Mikro tünel ve Toplayıcı Hatları İnşaatının” tanıtım toplantısı Kocaeli’nin Darıca İlçesinde yapıldı.Kocaeli Büyükşehir...

ÇEVRE 30.03.2017, 17:25
İzmit Körfezi’ne 41 milyon TL’lik atık su arıtma tesisi

İSU Genel Müdürlüğü tarafından inşaatı devam eden “Darıca ve Gebze İlçeleri Atıksu Terfi, Şebeke, Tünel-Mikro tünel ve Toplayıcı Hatları İnşaatının” tanıtım toplantısı Kocaeli’nin Darıca İlçesinde yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından Kocaeli’nin Gebze ve Darıca İlçeleri arasında yapılacak olan Atıksu Arıtma Tesisinin tanıtımı yapıldı. İnşaat çalışmalarının devam ettiği Darıca sahil bölgesinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, İSU çalışanları katıldı ve vatandaşlar katıldı.

Proje 41 milyon TL’ye mal olacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından Gebze ve Darıca ilçelerinden Darıca sahil bölgesine gelen atık suların Eskihisar- Bayramoğlu arasında yapılacak olan kanalizasyon, şebeke, terfi, kollektör hatları ve açılacak tünel, daha önce birinci kısmı yapılan kollektör hattına bağlanması ve Gebze İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine aktarılması planlanıyor. Proje kapsamında 2 bin 405 metre tünel, 260 metre mikro tünel, 236 metre enine yatay sondaj, 12 bin 300 metre kanalizasyon hattı ve 3 adet terfi merkezi yapılacak. 5 Eylül 2016 tarihinde başlayan projenin 6 Mart 2018 tarihinde bitmesi planlanıyor. Proje KDV dahil 41 milyon TL’ye mal olacak.

“Proje 2018 Mart ayında tamamlanacak”

Projenin tanıtımında konuşarak bilgiler veren İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “Şuanda Türkiye’de atık suların arıtılma oranı yüzde 99. Bu proje hayata geçtiğinde bu rakam yüzde 100 olacak. 2018 Mart ayında tamamlamayı planladığımız projeyi inşallah daha da öne çekeceğiz. Biz yol yapmaktansa ekonomik olması için tünel yapmayı düşündük. Projemizin tüm vatandaşlara hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Güçlü iktidar olmasa böyle çalışmalar ortaya çıkmaz”

Proje ile denizlerin daha da temizleneceğini ifade eden Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise, “Bugün denizlerimizin daha temiz olması için hayata geçecek olan önemli bir projenin tanıtım toplantısındayız. İnşallah proje hayata geçtiğinde denizimize daha rahat gireceğiz ve Kocaeli denizimizde canlı sayımız artacaktır. Biz güzel projeler yapıyoruz. Ülkemizde güçlü bir iktidar olmasa böyle güzel çalışmalar böyle maliyeti yüksek çalışmalar ortaya çıkmaz. İlçelerimize hayırlı olsun. Rabbim kaza bela vermeden bitirip açılışını yapmayı nasip etsin” şeklinde konuştu.

“Artık vatandaşlarımız tereddüt etmeden Gebze’den denize girebilecek”

Daha sonra söz alan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker de, “Bugün güzel bir yatırımın tanıtım toplantısındayız. Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yatırımlar ile Eskihisar sahilinde de denize girmek mümkün olacaktır. Bu konuda bu yaz çalışmalarımız devam edecektir. Artık vatandaşlarımız tereddüt etmeden Gebze’de denize girebilecek. Bu nedenle projenin hepimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Vücudumuzdaki damarlar altyapı demektir”

Son olarak konuşma kürsüsüne çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Biz bu projeyi İSU müdürümüz ile 5-6 yıldır konuşuyoruz. Belki daha önce yapabilirdik. Ancak pahalı bir proje, maliyeti yüksek bir proje. Bu yüzden vatandaşlara daha önce yapmamız gereken altyapı hizmetlerimiz vardı. Bunları yaptık. Bu alt yapıya yapacağımız son bir mühür. Yeni yerleşim yerlerinde veya alt yapının eskidiği yetersiz olduğu yerlerde çalışmalar olacak tabi. Bizim vücudumuzdaki damarlar altyapı demektir. Su şebekelerimiz, kanalizasyon sistemlerimiz, kollektör ana hatlarımız, arıtma tesisleri büyüyen ve gelişen şehirlerin olmazsa olmazı. Bunları yapmazsanız sağlıklı yaşayamazsınız.”

"Biz doğru ve adaletli iş yapıyoruz”

"Burada çevre kirleniyor, gözümüz gibi bakmamız lazım. Bizzat bunları kendim, ekibim, belediye başkanı arkadaşlarım hep birlikte şehrimize gözümüz gibi bakıyoruz. Çok zorluklar çektik. Tehditler aldık. Şikayetler aldık, silah çektiler. Fakat hepsinin hakkından geldik, çünkü biz milletimiz için çalışıyoruz. Biz doğru ve adaletli iş yapıyoruz. Vatandaş bizden bu hizmetleri bekliyor. Çevremiz düzgün olmalı temiz olmalı.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tünele inerek, sondaj çalışmalarının başlattı. Başkan Karaosmanoğlu, “Evet” diyerek çalışmalara başlayalım diyerek tünelde inceleme yaptı.
Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?