banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Denizcilerden “Mavi Körfez 3” teşekkürü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat ayında hizmete girmesi planlanan “Mavi Körfez 3” adlı deniz süpürgesi, son aylarda akaryakıt sızıntısı kaynaklı deniz kirliliğiyle mücadele eden denizcilik sektörüne moral verd

ÇEVRE 30.01.2017, 13:03 Nermin İstikbal
4378
Denizcilerden “Mavi Körfez 3” teşekkürü

Denizcilerden “Mavi Körfez 3” teşekkürü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat ayında hizmete girmesi planlanan “Mavi Körfez 3” adlı deniz süpürgesi, son aylarda akaryakıt sızıntısı kaynaklı deniz kirliliğiyle mücadele eden denizcilik sektörüne moral verdi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, petrol sızıntısı gibi çevre felaketlerine hızlı müdahale imkânı sağlayacak ve seyir halindeki gemilerden acil durumda çöp ve sintine de alabilecek geminin İzmir Körfezi’nde büyük bir ihtiyacı gidereceğini söyledi. Öztürk, “Bu çok önemli yatırımdan dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Türk karasularında son bir buçuk ay içerisinde gemi ve liman tesisinden kaynaklı üç ayrı deniz kirliliği yaşandığını belirten Öztürk, Çeşme Ildırı, İzmit Körfezi ve en son da İstanbul Zeytinburnu açıklarında yaşanan sızıntıların acil müdahalenin önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi. Öztürk, “Bu tür kazaların çevre felaketine dönüşmemesi için kısa sürede müdahale ve ardından atıkların tahliyesi gerekiyor. Dolayısıyla acil müdahale ekiplerinin her bölgede olması gerekiyor. İzmir’de bu konuda ciddi eksiklik olduğunu, Çeşme’de karaya oturan balıkçı gemisi olayında yaşadık. Deniz şehri İzmir’in kıyılarında her an kaza olacakmış gibi hazırlıklı olmak zorundayız” diye konuştu.

“Yüzülebilir körfez hayaline yaklaşıyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Körfeze akan dereleri düzenli olarak temizlediğini, yakın zamanda da dip tarama faaliyetinin başlayacağını dile getiren Öztürk, şöyle konuştu: “İstanbul Tuzla’daki tersanede tamamlanarak denize indirilen “Mavi Körfez 3” deniz süpürgesi, sıvı atık toplama özelliği ve olası sızıntılara karşı hızlı serilebilir bariyerleri ile büyük bir görevi yerine getirecek. Böylece çevre felaketlerine hızlı müdahale imkânı sağlanacak. Deniz süpürgesi, seyir halindeki gemilerden acil durumda çöp ve sintine de alabilecek. Bu çalışmalar İzmirlileri “yüzülebilir körfez” hayaline bir adım daha yakınlaştıracak.”

Yorumlar (0)
19
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü