banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"Çevresel Duyarlılık - Konteyner Taşımacılığı" çalışması sonuçlandı

“ShipsGo Academy” tarafından global düzeyde yayınlanan çalışma, "Çevresel Duyarlılık - Konteyner Taşımacılığı" adı altında yürütüldü. Raporda, yük sahipleri ve forwarderların konteyner taşıyıcısı seçim ölçütleri kapsamında  öncelikle olarak taşıyıcıların çevresel duyarlılığının olmasına önem verdiği ortaya çıktı.  

ÇEVRE 31.01.2022, 10:14 31.01.2022, 10:50 Nermin İstikbal
614
"Çevresel Duyarlılık - Konteyner Taşımacılığı" çalışması sonuçlandı

Konteyner Taşımacılığı Kullanıcılarının Taşıyıcılardan “Çevresel Duyarlılık Beklentisi” Global Düzeyde % 71,8 Oranına Ulaştı  

ShipsGo'nun araştırma bölümü olan “ShipsGo Academy” tarafından global düzeyde yayınlanan çalışma, "Çevresel Duyarlılık - Konteyner Taşımacılığı" adı altında yürütüldü. Raporda, yük sahipleri ve forwarderların konteyner taşıyıcısı seçim ölçütleri kapsamında  öncelikle olarak taşıyıcıların çevresel duyarlılığının olmasına önem verdiği ortaya çıktı.  

65'ten fazla ülkeye konteyner takibi, rota seçimi ve networking konularında hizmet veren ve  "bilgiyle insanları mutlu etme" misyonuyla; vaka çalışmaları, anketler ve araştırma projeleri üretmek için ShipsGo Academy adlı yeni bir bölüm oluşturan Türkiye’nin global dijital platformu ShipsGo, üniversite-akademi ile işbirliği ile gerçekleştirilen "Çevresel Duyarlılık-Konteyner Taşımacılığı" raporunu kamuoyuna açıkladı.  

ShipsGo Academy tarafından hazırlanan raporda, konteyner taşıyıcısının çevresel duyarlılığının hem “yük sahipleri” hem de “freight forwarder”lar tarafından "taşıyıcı seçim değişkeni" olarak görüldüğü belirtildi. Yanıt verenlerin %71.8'inin; freight forwarderların %72.9'unun ve yük sahiplerinin %71,2'sinin "Konteyner Taşıyıcısının Çevresel Duyarlılığı"’nı taşıyıcının seçme kriteri olduğu konusunda hemfikir olduğu ortaya çıktı  

 

ShipsGo Academy ayrıca, forwarder’ların %61,5'inin, eğer taşıyıcının "çevresel duyarlılığı" varsa "daha yüksek navlun maliyeti" ödemeye istekli olduğu sonuçlarına ulaşırken; bu oranın yük sahipleri için %54.5 olduğunu buldu. Buna ek olarak, forwarder’ların %65,6'sı, taşıyıcının "çevresel duyarlılığı" varsa "daha uzun taşıma süresini (transit time)" kabul ediyorken,  kargo sahipleri  için bu oran %61,6 olarak bulundur.  

Forwarderlar’ın, Yük Sahiplerine Göre Farkındalığı Daha Fazla  

ShipsGo Academy, kullanıcıların çevresel duyarlılık hakkındaki farkındalığını ölçtüğünde elde edilen oranın oldukça yüksek (%71,8) olmasına rağmen, kullanıcılardan yalnızca %56,8'inin daha fazla navlun ödemeyi kabul ettiği sonucuna da ulaştı. Ayrıca ankete katılanların,  kullanıcıların %62,9'unun “taşıyıcının çevreye duyarlılığı”  varsa daha uzun taşıma sürelerini kabul ettiği gözlendi. Elde edilen verilere göre; iki grubu karşılaştırırken forwarderların her iki değişkende de daha fazla farkındalığa sahip olduğu anlaşıldı. Forwarder’ların bu tutumun, aynı sektörde (lojistik ve ulaşım) bulunmaları ve lojistik çevre gerçekleriyle kargo sahiplerinden daha sert yüzleşmeleri ile ilgisi olduğu ortaya konulabilir.  

Konteyner Taşıyıcı Seçiminde Çevresel Duyarlılık Tek Değişken Değil 

ShipsGo Academy, bu çalışmada incelenen  konteyner seçim kriterinin sadece  "çevresel duyarlılık" olmadığı sonucuna da ulaştı. Ek olarak, "taşıma süresi güvenilirliği" ve "taşıma süresi" , cargo sahiplerinin ve freight forwarderların daha fazla navlun ödemeye istekli olduğu diğer iki değişken olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Kullanıcıların, konteyner taşıyıcısı seçim sürecinde birden fazla kriteri bir arada kullandıkları söylenebilir. Taşıyıcılar çevre dostu olmalı, taşıma süreleri güvenilir olmalı ve daha kısa transit sürelerine sahip olmalıdır. Raporun tamamına ulaşmak için, linki tıklayınız;  https://shipsgo.com/Content/Media/Pdfs/environmental-sensitivity.pdf

ShipsGo Akademi Hakkında  

ShipsGo, konteyner taşımacılığı sektöründe üç farklı ürün ile 65’ten fazla ülkeye global dijital platformu olarak hizmet vermektedir. ShipsGo, “insanları bilgiyle mutlu etme misyonunu” geliştirmek, vaka çalışmaları, anında öğrenme paketleri ve araştırma projeleri üretmek için ShipsGo Academy projesini geliştirmiştir.  

ShipsGo Akademi bünyesinde, endüst, akademisyenler, üniversite öğrencileri ve müşterilerin katılımıyla çeşitli projeler tasarlanmakta ve yürütülmektedir. ShipsGo Akademi’de örnek olay incelemeleri, şirketlerin görünürlük sorunlarının nasıl çözüldüğünü göstermek için müşterilerin katılımı ve  geri bildirimleri ile üretilir. Buna ek olarak ekip, lojistik/konteyner taşımacılığından belirli konuları içeren, lojistik maliyetlerini düşürme ve rekabet gücünü artırmayı hedefleyen anlık öğrenme paketleri geliştirmektedir. ShipsGo Akademi ayrıca araştırma enstitüleri ve derneklerle işbirliği yaparak, araştırma projeleri tasarlamakta ve geliştirmektedir. 

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (1)
Kapt.Cengiz sözdemir 4 ay önce
IMO tehlikeli yük sınıfındaki container chemical kargoların artışına dikkat çekmek istiyorum.
26
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
Günün Karikatürü Tümü