banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Can kurtaracaklar

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, bu yıl 60 cankurtaranla boğulmalara karşı mücadele verecek.Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte insanlar yavaştan deniz kenarlarına inmeye başladı. Hava sıcaklıklarının artmasıyla...

ÇEVRE 15.06.2017, 13:40
152
Can kurtaracaklar

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, bu yıl 60 cankurtaranla boğulmalara karşı mücadele verecek.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte insanlar yavaştan deniz kenarlarına inmeye başladı. Hava sıcaklıklarının artmasıyla denizlerin dolup taştığı Samsun’da ’boğulmalar’ en büyük tehlike. Boğulmalara karşı her yıl olduğu gibi bu yılda önlemini alan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, bu yıl Samsun genelinde 60 cankurtaranla hizmet verecek. Geçen yıla göre cankurtaran sayısını artırdıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, şimdiden uyarılarda bulunarak vatandaşların yüzülebilir alanlarda denize girmesi gerektiğini söyledi. Geçen yıl Samsun genelinde 16 boğulma vakasının kayıtlara geçtiğini ifade eden, vatandaşların daha duyarlı olması gerektiğini belirtti.

"Mavi Bayraklı alanlar tercih edilmeli"

6 noktada cankurtaran hizmeti vereceklerini söyleyen Zengin, "Bu yıl Samsun genelinde Yakakent, Alaçam, 19 Mayıs, Atakum, Tekkeköy, Costal ve Terme olmak üzere 6 noktada cankurtaran hizmeti planladık. 60 cankurtaranımız hizmet verecek. 1 Haziran’da çalışmalara başladık. Bu gün itibariyle cankurtaranlarımız görevlerinin başındalar. Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olmasıyla birlikte bu yıl boğulma vakalarının az olmasını veya hiç olmamasını hedefliyoruz. Ramazan ayı ve hava şartları yüzünden deniz hareketlenmedi. Ama biz görevimize başladık. Belediyemizin imkanları doğrultusunda geçen yıla göre cankurtaran sayısını artırdık. Geçen yıl kayıtlara geçen 16 boğulma vakası vardı. Tabi bu sayının tamamı bizim cankurtaran hizmeti verdiğimiz alanları kapsamıyor. Cankurtaran hizmeti verdiğimiz alanların dışında, kuytu köşelerde, kayalık alanlarda boğulmalar oldu. Bizim görev alanımızda 9 boğulma vakasıyla karşılaştık. Kanallarda, göletlerde, yüzülmemesi gereken yerlerde boğulma olayları oluyor. Vatandaşlarımızın bu durumlarda dikkatli olması gerekiyor. Özellikle sahillerde dalgalı, fırtınalı havalarda, kayalıklarda denize girilmemesi gerekiyor. Samsunumuzun 7-8 noktasında Mavi Bayrak uygulaması var. Vatandaşlarımızın güvenlikleri açısından buraları tercih etmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasını talep ediyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
banner255
3
açık
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü