banner191

banner148

banner179

banner176

Buz kütlesi eriyince kızak suya gömüldü

Grönland’de eriyen buz kütlelerinin üzerinde kızak çekmeye çalışan köpekler, bölgede yaşanan küresel ısınmayı acı bir şekilde gözler önüne serdi.

ÇEVRE 25.06.2019, 08:44 Nermin İstikbal
Buz kütlesi eriyince kızak suya gömüldü

Buz kütlesi eriyince kızak suya gömüldü

Grönland’da bir buz tabakasının erimesi sonucu suda kızak çeken Sibirya kurtlarının fotoğrafları, küresel ısınma yüzünden Kuzey Kutup Bölgesi’nde yaşananları gözler önüne serdi.

Danimarka Meteoroloji Enstitüsü’nden Steffen Olsen, oşinografik ve meteorolojik verileri rutin olarak takip etmek üzere gittiği Grönland’in Inglefield Bredning Fiyort’unda hiç beklemediği bir manzarayla karşılaştı. Meteoroloji ekibi, buz tabakasının aniden bastıran sıcaklarla erimesi nedeniyle kutup köpeklerinin çektiği kızakla birlikte suya batma tehlikesi geçirdi. Olsen, köpeklerin eriyen buzullar üzerinde bilek seviyesine kadar oluşan suda koşmasını fotoğraflayıp küresel iklim değişikliğinin geldiği son noktayı gözler önüne serdi. Uzmanlar, bu olayın bölgedeki buzullarda çatlak bulunmadığı için eriyen suyun aşağıya inemeyip yüzeyde kalması nedeniyle yaşandığını belirtti.

ANORMAL HAVA SICAKLIĞI

Enstitü, geçtiğimiz çarşamba Grönland’ın kuzeybatısında kalan Qaanaq bölgesinde hava sıcaklığını 17.3 santigrat derece olarak ölçtü. Bu sıcaklığın yaz koşulları için bile çok yüksek olduğunu bildiren uzmanlar, bölgede anormal hava sıcaklıkları kaydettiklerini söyledi.

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?