banner191

banner148

banner179

banner176

"Buz dağı üreten gemi" fikri

ÇEVRE 16.08.2019, 08:15 Nermin İstikbal
"Buz dağı üreten gemi" fikri

Buz dağı üreten gemi fikri

Buz dağı üreten gemi, Kuzey Kutbu’nu tekrar eski haline getirmek ve küresel ısınma sorununun olumsuz etkilerini tersine döndürme çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Küresel ısınma gerçeğiyle mücadele etmek isteyen Faris Rajak Kotahatuhaha ve tasarımcı ekibi ilginç bir konsept önerisi sunuyor. Bu kapsamda Kuzey Kutbu‘nda yaşanan buz erimelerine karşı buz dağı üretecek bir gemi düşünülüyor.

Denizaltı benzeri gemi önce denizden haznesine su dolduracak, sonrasında ise bu su kütlesini buza çevirecek ve denizin belirlenen kısmına bu buz dağını bırakacak. Buz dağının sayısı arttıkça ise iklimin yavaş yavaş eski haline dönebileceği düşünülüyor. Bu çılgın fikir aslında uluslararası bir yarışmada ikincilik ödülünü aldı.

Siyam Mimarlar Birliği tarafından düzenlenen uluslararası yarışma için hazırlanan konsept videosuna bakıldığında ise hiç olmayacak gibi durmuyor. Tasarımcılar minyatür buz dağları oluşturmak için bir dizi denizaltı benzeri araç tasarımı öneriyor.

Küresel ısınma çözümü olarak buz dağı üretmek Kotahatuhaha’nın ekibi bu konsepti, Kuzey Buz Denizi‘nin yeni buz kütleleri oluşturmak üzere iç içe altıgen buz blokların kullanılmasına dayanıyor. Denizden alınan su kütlelerinin dondurulmasıyla Kuzey Kutbu bölgelerinin “yeniden buzlanmasını sağlamak” amacı taşıyan bu proje oldukça iddalı duruyor.

Tasarımcı, “Bu fikrin ana hedefi, küresel iklimin dengesi üzerinde doğrudan etkisi olan kutupsal ekosistemi yeniden kurmak” diyor ve bu senaryoda süreci geri döndürmek adına daha iyi bir hamle olduğunun ise altı özellikle çiziliyor. Bu gemi konsepti dünyanın kutup buzları erimesine dair proaktif bir cevap olarak gösteriliyor. 

Yorumlar (0)
20°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?