banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Boğaçayı'ndaki sucul bitkiler temizleniyor

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Boğaçayı'nı saran sucul bitkilere karşı taraklama makinesi ile temizlik çalışması başlattı.

ÇEVRE 23.08.2019, 08:50 Nermin İstikbal
317
Boğaçayı'ndaki sucul bitkiler temizleniyor

Boğaçayı'ndaki sucul bitkiler temizleniyor

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Boğaçayı'nı saran sucul bitkilere karşı taraklama makinesi ile temizlik çalışması başlattı.

Suyun 1,5 metre altına kadar inilerek sucul bitkiler kesiliyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, ocak ayında hizmete açılan Boğaçayı Projesi'nde yaz mevsimiyle birlikte ortaya çıkan ve kirliliğe yola açan sucul bitkileri temizlemek için çalışma başlattı. Boğaçayı'nda meydana gelen rüsubat birikimi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sucul bitki sorunu ile koku, sinek, kıyı erozyonu tehlikesine karşı çalışma yürütülüyor. Temizlik çalışması öncesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, ASAT, Akdeniz Üniversitesi, ODTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve akademisyenlerden oluşan bir Bilim Kurulu oluşturuldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz başkanlığındaki Bilim Kurulu, projeyle ilgili kısa, orta ve uzun vadeli çözümleri masaya yatırdı.

KANAL BOYU TEMİZLENECEK

Çalışmalar kapsamında daha önce botla yüzey temizliği yapan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, son olarak Boğaçayı kanalında taraklama makinesi ile sucul bitki temizliği başlattı. Boğaçayı yüzeyini kaplayan ve kötü kokuya neden olan sucul bitki tabakası taraklama makinesiyle kesilerek temizleniyor. Taraklama makinesinin ön tarafında bulunan bıçaklar suyun yaklaşık 1,5 metre altına kadar inerek bitkileri kesiyor. Kesilen bitkiler kıyıya ulaştırılarak bertaraf ediliyor. Boğaçayı'nda ikinci köprü arkasından başlayan sucul bitki temizliği kanal boyunca devam edecek.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü