banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

BIMCO: "Gemi kiralayanlar karbon kredisi ödemeli"

BIMCO, yeni yayınladığı bildiride gemi kiralayanların karbon parası için ödeme yapması gerektiğini açıkladı.

ÇEVRE 24.04.2022, 11:17 Nermin İstikbal
79
BIMCO: "Gemi kiralayanlar karbon kredisi ödemeli"

BIMCO, yeni yayınladığı bildiride gemi kiralayanların karbon parası için ödeme yapması gerektiğini açıkladı.

Küresel armatörlük kuruluşu BIMCO, denizciliğin karbondan arındırılması için yeni bir sera gazı (GHG) bildirimi yayınladı. BIMCO yeni yayınladığı bildiride gemi kiralayanların karbon parası için ödeme yapması gerektiğini açıkladı.

BIMCO, yeni bir pozisyon belgesinde, bir geminin hızını ve rotasını belirlemekten sorumlu ticari tarafın, piyasaya dayalı bir önlem (MBM) kapsamında emisyon izinleri veya kredileri sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

BIMCO, denizciliğin yeşil geçişini ileriye taşımak için gemi kiralayıcıları ve armatörler arasında yeni ticari çözümler ve paylaşılan sorumluluklar çağrısında bulundu.

BIMCO, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün 2050 yılına kadar nakliye için net sıfır karbonu desteklemek için yeşil hedeflerinin yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

BIMCO ayrıca mevcut gemilere uygulandığında aşırı geriye dönük teknik önlemlerin gemilerin erken emekli olmasına neden olabileceğine dikkat çekerek  ‘’bu, kuruluşun önerdiği bir şey, yeni gemilerin inşa edilmesinden kaynaklanan gereksiz ek emisyonlara yol açabilir’’ açıklamasını da yaptı.

BIMCO’un açıklamalarında yaklaşmakta olan Karbon Yoğunluğu Göstergesi (CII) gibi operasyonel verimlilik endekslerinin bireysel gemi bazında potansiyel olarak yanıltıcı olmasından ve her zaman bir geminin gerçek operasyonel verimliliğini yansıtmamasından endişe duyduğu  görüşü de yer aldı.

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (1)
Kapt.Cengiz sözdemir 4 hafta önce
Tamamen haksız rekabet kokan bir öneri olduğunu düşünüyorum....Bu konu tamamen evrensel bir konudur.Gareme payı anlayışıyla hareket edilerek tabana yayılacak,geçerli ve daha gerçekci yaklaşım gerektirmektedir.
13
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:46
Güneş 05:35
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:26
Yatsı 22:07
Günün Karikatürü Tümü