banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Beyşehir Gölü’nde av yasağı başlıyor

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TATLI SU GÖLÜ OLAN KONYA’NIN BEYŞEHİR GÖLÜ’NDE SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI 15 MART’TAN İTİBAREN BAŞLIYOR.

ÇEVRE 14.03.2020, 14:22
170
Beyşehir Gölü’nde av yasağı başlıyor

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Konya’nın Beyşehir Gölü’nde su ürünleri av yasağı 15 Mart’tan itibaren başlıyor.

15 Haziran’a kadar devam edecek ve üç ay boyunca sürecek olan av yasağı dolayısıyla bazı balıkçılar da av sezonunu günler öncesinden kapayarak av mesaisine ara verdi. Av yasağına hazırlanan bazı avcılar ise göl sularından serdikleri ağları toplayıp kıyıdaki limanlarına getirirken, diğer av malzemeleriyle birlikte çuvallayarak evlerine götürmeye başladı. Göl açıklarına son kez çıkan balıkçılar da ağlarına takılan balıklarla birlikte ağları toplayıp kıyıya dönüş yaparak avlanmaya ‘paydos’ dedi.

Gölde balık neslinin korunabilmesi için balıkların üreme mevsimi olan üç aylık süreçte su ürünleri av yasağı her yıl uygulanıyor.

Av yasağı için hazırlıklarını sürdüren Beyşehirli balıkçı Recep Uyanık, su ürünleri av yasağı döneminde balıkçıların av yasağına uymasının önemine vurgu yaptı. İki yıldır baba mesleği olan balıkçılığı yaptığını anlatan Uyanık, “15 Mart’ta gölümüzde avlanma yasağına giriliyor. Avcılarımız bu nedenle üç ay süreyle tatile girecek. Bu yasak 15 Haziran’da kadar sürecek. Yasak dönemde yasağa uyarsak bilelim ki bu gölümüz yeniden canlanacak ve tekrar eski günlerine kavuşacak. Bunun bilincine varmak gerekiyor. Gölümüzde balık neslini bitme noktasına getiren şokla avlanmaya balıkçılar olarak daha caydırıcı olması için hapis cezası getirilmesini istiyoruz” dedi.

Uyanık, Beyşehir Gölü’nde balık avcılığının eski günlerine dönmesi için bilinçli avcılığın yanı sıra yetkililerden tatlı sulara daha çok yavru balık salınmasını ve göl kıyılarının da derinleştirilmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü