ARKAS TURMEPA II, temiz denizler için bu yıl da seferde 

ARKAS Holding’in TURMEPA işbirliği ile başlattığı proje çerçevesinde ARKAS TURMEPA II adlı atık toplama teknesi, bu sezon da Çeşme’de denizlerin ve kıyıların biyolojik çeşitliliğinin korunması ve kirliliğin önlenmesi için denize açılıyor.

ARKAS TURMEPA II, temiz denizler için bu yıl da seferde 

ARKAS TURMEPA II, temiz denizler için bu yıl da seferde 

ARKAS Holding’in TURMEPA işbirliği ile başlattığı proje çerçevesinde ARKAS TURMEPA II adlı atık toplama teknesi, bu sezon da Çeşme’de denizlerin ve kıyıların biyolojik çeşitliliğinin korunması ve kirliliğin önlenmesi için denize açılıyor.  

ARKAS Holding ve DenizTemiz Derneği/ TURMEPA işbirliğiyle 2006 yılında çevrenin korunmasına yönelik başlatılan uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi kapsamında ARKAS Holding’in yapımını ve işletimini üstlendiği “ARKAS TURMEPA II” adlı atık toplama teknesi, bu yıl da sezonu açtı. Tekne, Çeşme koylarının mavi kalması için 15 Mayıs - 15 Ekim tarihleri arasındaki yaz sezonu boyunca teknelerden atıklarını toplayacak. Haftanın her günü  sabah 08.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında çalışan ARKAS TURMEPA II, Aya Yorgi Koyu, Hacettepe Koyu, Bademli Koyu ve Çeşme Merkez Limanı’nda hizmet veriyor. Tekne, ücretsiz olarak çağıran teknenin bulunduğu yere kadar gidip atıklarını alıyor. 0537 766 33 71 numaralı cep telefonundan ARKAS TURMEPA II’ye ulaşılabiliyor. 

Bilinçlenme artıyor  

ARKAS TURMEPA II, aynı zamanda hizmete başladığı 2006 yılından bu yana yat ve gezi teknesi sahiplerini deniz kirliliği konusunda bilinçlendirerek çalışma ve etki alanını genişletiyor. İlk yıl atık toplanan tekne sayısı 56 iken, geçtiğimiz yıl bu sayı 315 oldu. Toplanan atık miktarındaki yükseliş, tekne sahiplerinin her geçen yıl denizlerin korunması konusunda bilincinin arttığının ve işbirliği yaptığının kanıtı.  

ARKAS ve TURMEPA’dan eğitim işbirliği 

Yetişkinleri olduğu kadar gençleri ve çocukları da bilinçlendirmeyi amaçlayan ARKAS ve TURMEPA, “Deniz & Çevre Eğitimleri” projesi ile deniz kirliliği konusuna duyarlı çocuklar yetiştirmeyi ve onların küçük yaşlardan itibaren denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefliyor. Proje kapsamında İzmir’in çeşitli bölgelerindeki okullar ziyaret edilerek anaokulundan üniversiteye kadar her yaştan çocuk ve gence denizlerin önemi anlatılıyor. 

Çeşme koylarında çalışan TURMEPA II teknesi 10 yılda; 

Toplam 2.855 tekneden, yaklaşık 1.500.000 litre sıvı atık ve 6 tonu aşkın katı atık topladı. 

ARKAS TURMEPA II teknesinin 10 yılda Çeşme’de topladığı yaklaşık 1,5 milyon litre atık su ile 12 milyon litre deniz suyunun temiz kalması sağlandı. 

Toplanan atık su miktarı, yaklaşık 78 bini aşkın damacana suyun hacmine eşdeğer. 

23 YILDA TURMEPA; 

Eğitimlerini 18 milyon öğrenciye sundu; 

8 milyon 200 bin öğrenciye çevre dersleri vererek denizlerimizi sevdirdi; 

15 bin 300 eğitimci yetiştirdi; 

Gönüllü sayısı 5 bin 700’e ulaştı; 

33 milyon litre sıvı atık topladı; 

2 milyon 650 bin kilogram katı atığın denizlere karışmasını önledi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 09:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÇEŞMELİ DENİZCİ
ÇEŞMELİ DENİZCİ - 2 yıl Önce

LADY TUNA GEMİSİ ÇEŞMEDE ALTI GÜN DENİZE YAKIT AKITTI VE BİR ATIK GEMİSİ BULUNAMADI. İSTANBUL'DAN DENİZ TANKERİ GELENE KADAR ÇEŞME BATTI. ARKAS NEREDEYDİ? ÇEŞME VE ÇEVRE ÜZERİNDEN ŞOV YAPMAYIN. AYNI KİRLİLİK, DENİZ KAZASI YARIN OLSA ÖNLEM YOK. ARKASIN FİLİKASI MI KURTARACAK BİZLERİ. TURİZM TEHLİKEDE BEYLER, DENİZLER TEHLİKEDE.

Ayhan Egribozlu
Ayhan Egribozlu - 2 yıl Önce

Merhaba, Izmir'in Narlidere (Limanreis) yoresinde 40 yildir esimle birlikte yasiyoruz. Denizimizin once tertemiz olusuna, sonra da kirlendigine sahit olduk. Korfez temizleme ve Buyuk Kanal Projesi ile simdi denizimiz yine temiz ama bilincsiz insanlarimiz buyuk bir gayretle kirli cocuk bezlerine kadar ellerine ne gecerse denize atarak bu guzelligi yok etmek icin ellerinden geleni yapiyorlar.
Sizinle paylasmak istedigim baska bir konu var. Ilk olarak gecen yaz (2016) farkettim ki sig sularda garip bir organizma yavas yavas tum kayalari sanki siyah bir sunger gibi kapliyor ve kayaya yapismis midye, istiridye gibi cift kabuklu canlilari olduruyor. Yaz boyunca dalip kayalari dalgic bicagi ile kazidim ama bu organizmanin kendisini koruma yetenegi ile basa cikamadim. Bu yaz durum ne olacak bilemiyorum. Ama TURMEPA'dan yardim istiyorum. Cesme tabii ki cok onemli bir sahil kentimiz ama Narlidere'miz de oyle. Birkac gonullu arkadas ile denizimizi bu canavardan kurtarabiliriz.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176