banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Aliağa'nın Yılan Hikayesine Dönen Hayalet Gemileri

Dünya’nın en önemli ticari liman kentlerinden biri olan Aliağa’da ‘Hayalet Gemiler’ sorunu bir türlü çözülemiyor.

ÇEVRE 04.05.2016, 09:38 04.05.2016, 09:57 Nermin İstikbal
Aliağa'nın Yılan Hikayesine Dönen Hayalet Gemileri
ALİAĞA'NIN YILAN HİKAYESİNE DÖNEN HAYALET GEMİLERİ...‏

Dünya’nın en önemli ticari liman kentlerinden biri olan Aliağa’da ‘Hayalet Gemiler’ sorunu bir türlü çözülemiyor. Zaman zaman fırtınalı havaların etkisiyle başıboş bir şekilde sürüklenerek deniz trafiğinde tehlike yaratan ve bu nedenle de ‘Hayalet Gemiler’ olarak tanımlanan atıl gemiler, çevreyi de tehdit ediyor. Güzelhisar nehrinin denize döküldüğü Karadut Mevkiinde karaya oturtularak kaderine terk edilen icralık gemiler, havaların ısınması ile birlikte koyda denize girmek isteyen vatandaşların tepkisini çekerken, Aliağa Liman Başkanı Behlül Karataş, hayalet gemilerin kimseye zarar vermeyeceğini, vatandaşların burada çekinmeden denize girebileceklerini açıkladı.

HAYALET GEMİLERİN SAYISI 4’E YÜKSELDİ

Aliağa sahillerinde, icradan dolayı rehin tutulan ve mürettebatsız kalan başıboş gemilerin sayısının dörde yükseldiği görüldü. Daha önce Aliağa’dan Foça kıyılarına sürüklenen ve sonra yeniden çekilerek Aliağa’ya getirilen Bodyer isimli gemiye; Ecole, Castor ve Traycer isimli gemiler de dahil oldu.

YILDIRIM’IN KONUYA EL ATMASI BEKLENİYOR

Aliağa kıyılarında çürümeye terk edilen atıl gemilerin telafisi mümkün olmayan bir hadiseye neden olmadan bulundukları yerden kaldırılmasını ve güvenli bir limana çekilmesini isteyen bölge halkı, aynı zamanda İzmir Milletvekili olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın konuya el atması gerektiğini savunuyor.

GÖNÜL RAHATLIĞI İLE DENİZE GİRİLEBİLİR

Bakırçay Gazetesi’nin haberine göre; başta balıkçılar olmak üzere denizcilerin ve bölge halkının tepkisini çeken gemilerin akaryakıt yüklü olduğunu, ancak tankerlerinden herhangi bir sızmanın söz konusu olmadığına dikkat çeken Aliağa Liman Daire Başkanı Behlül Karataş, “Vatandaşlarımız bu koyda denize gönül rahatlığı ile girebilirler. Yapabileceğimiz bir şey yok. O gemileri bu koya bırakmasaydık, Aliağa rafinerileri ile yakın ilçelerdeki sahillerde bulunan çeşitli tekneler zarar görebilir ve büyük tehlikeler oluşabilirdi. Vatandaşlarımızdan biraz anlayışlı olmalarını rica ediyorum ve bu gemilerin hacizleri kalkıp gitmeleri kısa zamanda gerçekleşecektir” diyerek, endişelenecek bir şey olmadığını söyledi.


Hasan Eser/Aliağa
Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?