Çeşme kruvaziyer turizmine hazırlanıyor

Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding, 3 yıldır Alsancak'a yanaşan dev gemilerin Çeşme'ye de yanaşabilmesi için limanın mevcut iskelesini 335 metreye çıkarma kararı aldı

Bugüne kadar iskelesi yeterince uzun olmadığı için sadece Ro-Ro ve küçük yolcu gemilerine hizmet verebilen Çeşme Limanı, Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding'in gerçekleştirdiği 50 milyon dolarlık dev yatırımla kruvaziyer turizmine açılıyor. Ulusoy, 3 yıldır Alsancak Limanı'na yanaşan dev gemilerin Çeşme'ye de yanaşabilmesi için limanın 150 metrelik mevcut iskelesini 335 metreye çıkarma ve 213.5 metrelik yeni bir iskele yapma kararı aldı.

Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Yılmaz Ulusoy, geçtiğimiz günlerde başlattıkları yeni yatırımı en geç 2009 yılının Mayıs ayında tamamlayacaklarını söyledi. Kruvaziyer şirketleriyle bağlantı kurma çalışmalarını da başlattıklarını belirten Ulusoy, Çeşme Limanı'na dev yolcu gemilerinin 2011 yılından itibaren yanaşacağını kaydetti. 

2003'TEN BU YANA

Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding, 2003 yılından bu yana işlettiği Çeşme Limanı'nı kruvaziyer turizmine açmak üzere harekete geçti. Limandaki küçük yolcu gemilerine de hizmet veren mevcut iskeleyi dev gemilerinin yanaşabilmesi için uzatan Ulusoy, bir de yeni iskele yapıyor. Şu anda Ro-Ro ve küçük yolcu gemilerinin yanaştığı 150 metrelik mevcut iskeleyi 335 metreye çıkaran Ulusoy, bir de 213.5 metrelik yeni bir iskele inşa ediyor. Mevcut iskele uzatıldıktan sonra sadece kruvaziyer gemilerinin kullanımına verilecek. Yeni yapılan ve daha kısa olan iskeleyi ise, sadece Ro-Ro gemileri kullanacak. Yolcular ve yükler farklı yerlerden giriş çıkış yapacak.

5 KAT BÜYÜTTÜK

Çeşme Limanı'nı aldıklarından bu yana 5 kat büyüttüklerini belirten Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Yılmaz Ulusoy, ilçe halkından büyük destek aldıklarını ifade etti. Çeşme Limanı'na 2003'ten bu yana gelen küçük yolcu gemisi sayısının 5'i geçmeyeceğini belirten Ulusoy, bu rakamların çok yetersiz olduğunu dile getirdi. Bugüne kadar kendisinin de 13 kez kruvaziyer gemisi ile tura çıktığını belirten Ulusoy,

"Çeşme'nin kruvaziyer turizmden daha fazla nasiplenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu amaçla yatırımımızı büyüttük. Kruvaziyer firmalarıyla bağlantı kurmaya da başladık. Bir limanın kataloglara girmesi 1 yıl, müşteriye sunulması ve program yapılması da 1 yıl sürüyor. Biz yatırımı en geç Mayıs 2009'da tamamlayacağız. 2011'de de Çeşme'ye kruvaziyer gemileri yanaşmaya başlayacak" şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding, Çeşme Limanı'nı yurtdışı fuarlarında pazarlamaya başladı. Bu amaçla Ulusoy Çeşme Liman İşletmesi A.Ş, geçtiğimiz günlerde Çeşme'nin tanınmış isimlerinin de aralarında bulunduğu 6 kişilik bir ekiple İtalya'nın Venedik Kenti'nde gerçekleşen "Seatrade Cruise-Superyacht Convention" isimli kruvaziyer fuarına katıldı.

Seyahat acenteleri, liman işletmeleri, tur operatörleri, gemi acenteleri ve gemi malzemesi imalatçılarının katıldığı fuarda önemli bağlantılar kurduklarını belirten Ulusoy Çeşme Liman İşletmesi A.Ş İşletme Müdürü Celal Ulaş, kruvaziyer turizmine daha çok önem verilmesi gerektiğini söyledi.

En hızlı büyüyen sektör

Dünyada kruvaziyer turizmin yüzde 7.4 ile en hızlı büyüyen sektör olduğunu ve yılda 16 milyon kişinin gemilerle seyahat ettiğini belirten Ulusoy Çeşme Liman İşletmesi A.Ş İşletme Müdürü Celal Ulaş, Türkiye'ye gelen kruvaziyer yolcu sayısının ise 1 milyon 250 bin olduğunu söyledi.

2008 yılı istatistiklerine göre, Kuşadası'na 553 bin bin, İzmir Limanı'na ise 320 bin yolcu geldiğini belirten Celal Ulaş, Çeşme Limanına aynı dönemde sadece 1 adet kruvaziyer gemisi geldiğine dikkat çekti. Bunun nedeninin Çeşme'de kruvaziyer turizmine önem verilmemesi olduğunu belirten Ulaş, "Limanımıza şu anda Orient Queen, Agean Pearl, Ankara ve Samsun gibi 15 bin ve 25 bin grostonluk yolcu gemileri yanaşabilir. Ancak yeterli tanıtım ve işbirliği yapılmadığı için bu küçük gemileri bile getirtemiyoruz" diye konuştu.