Cap İstanbul başlıyor  

Akdeniz'in en büyük solo yelken yarışı Cap İstanbul başlıyor. Bu yıl önemli yeniliklere de imza atacak olan Cap İstanbul, 14 Eylül-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Olay Nautic tarafından Fransa ile Türkiye arasında düzenlenen Cap İstanbul 2010’da 27 yat, 5 etapta 4 ülke ve üç deniz geçecek. Toplam 1590 deniz mili mesafeli bu dayanıklılık yarışına Türk yelkenci Selim Kakış da katılacak.

Cumali Varer’in bir hayalden yola çıkarak 2006 yılında hayata geçirdiği ve Fransa-Türkiye arasında Akdeniz’in zorlu sularında gerçekleşen Cap İstanbul’un dördüncü mücadelesi 19 Eylül tarihinde Fransa’nın Toulon kentinden start alacak.

Figaro Beneteau sınıfı teknelerin kullanıldığı bu solo (tek kişilik) mücadeleye bir Türk yelkenci de katılacak. Deneyimli yelkenci Selim Kakış, 27 tekneden oluşan Cap İstanbul filosundaki güçlü rakiplerine tek başına meydan okuyacak.

TÜRKİYE’NİN TANITIMINA ANKARA’DAN DESTEK

Sportif bir mücadele olduğu kadar AB ilişkileri açısından da önemli bir konuma sahip bulunan Cap İstanbul’un rotasında bu yıl ilk kez Atina da yer alıyor.

Yarış Fransa’da başlayıp, Sicilya, Atina, Didim etaplarıyla devam edecek 1.590 millik bu büyük mücadelede teknelerin 13 Ekim’de İstanbul Ahırkapı önünde finiş alması bekleniyor. Filo daha sonra İstinye’de kurulacak olan Yarış Köyü’ne bağlanacak. Bu bir ay süresince, başta Fransız, İtalyan, Yunan ve Türk medyaları olmak üzere tüm uluslararası medyalarda Cap İstanbul macerası konuşulup, yazılacak.

Organizasyonla ilgili bilgi veren Olay Nautic Yönetim Kurulu Başkanı ve Cap İstanbul’un “Fikir Babası” Cumali Varer, Fransa’nın Cap İstanbul’u fazlasıyla önemsediğini belirterek şöyle konuştu:

“Fransa Savunma Bakanı ve Toulon kenti Belediye Başkanı Hubert Falco ile Hyeres kenti Belediye Başkanı Jacques Politi bize her türlü desteği veriyor. İnanılmaz bir işbirliğine tanık oluyoruz. Türkiye cephesinde de benzer bir heyecan yaşanıyor. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, AB ilişkilerinden sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış, Spor Bakanı Faruk Özak’ta bu uluslararası organizasyona etkin desteklerini sürdürüyorlar.”

27 AB BÜYÜKELÇİSİ BOĞAZ YARIŞINA KATILACAK

Cap İstanbul yarışının genel klasmanı belli olduktan sonra, 16 Ekim Cumartesi günü İstanbul’da görkemli bir final sahne alacak.

Cap İstanbul’a katılan filo Boğaz’da “İstanbul Boğaz Trofesi” adı altında bir gösteri yarışı gerçekleştirecek. AB üyesi 27 ülkenin Büyükelçisi bu yarış için İstinye’deki Yarış Köyü’ne davet edildi. Ancak Büyükelçiler etkinlikte seyirci olmayacak, Figaro Beneteau sınıfı teknelere binerek İstanbul Boğaz Trofesi’nde bizzat yarışacak.

PROFESYONEL SOLO YARIŞTA İLK KEZ BİR TÜRK YELKENCİ

Şu ana kadar aralarında Fransız, İtalyan, İngiliz, Alman ve Portekizli yarışmacıların bulunduğu 27 ekip kaydını kesinleştirdi. Kayıtların devam edeceği ancak “güvenlik” açısından sayının 30’u aşmasına izin verilmeyeceği öğrenildi.

Yarışa katılan Figaristler arasında iki cesur “Bayan Figarist” dikkat çekiyor. İsabelle Joschke ve Jeanne Gregoire, erkek rakiplerine Akdeniz’in zorlu sularında meydan okuyacak.

Avrupa’nın en ünlü solo yarışçıları ile bu büyük mücadeleye katılacak olan Selim Kakış için tekne kiralandı, Fransa’dan gelen özel antrenörle çalışmalara başlandı.