banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Keles’te Türkmenlere Yardım Seferberliği

Bursa’nın dağ ilçelerinden Keles’te yüzlerce kişi Türkmenler için seferber oldu. İhtiyaç sahiplerinin, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın verdiği erzaklar bile, ’Onların bizden daha çok ihtiyacı var" diyerek Türkmenlere göndermesi herkesi...

BURSA 02.03.2016, 18:53
Keles’te Türkmenlere Yardım Seferberliği
Bursa’nın dağ ilçelerinden Keles’te yüzlerce kişi Türkmenler için seferber oldu. İhtiyaç sahiplerinin, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın verdiği erzaklar bile, ’Onların bizden daha çok ihtiyacı var" diyerek Türkmenlere göndermesi herkesi duygulandırdı. 1 TIR yardım toplamak için yola çıkan ilçe sakinleri, 6 TIR’a ulaşarak herkese örnek oldu.
Bursa’nın dağ ilçelerinden Keles’ta belediyeden müftülüğe, derneklerden köylülere kadar herkes, Türkmenlere yardım göndermek için birbiriyle yarıştı. İmece usulü yardım toplanan ilçede vatandaşlar sofralarındaki aşını bile Türkmenlerle paylaştı. Ocak ayı içinde yardım toplama kararı alan Kelesliler, 1,5 ayda 6 TIR yardım malzemesi toplayarak herkese örnek oldu.
İlçedeki uğurlama töreninde konuşan Bursa İHH Başkan Yardımcısı Halil Asa, “25 yıldır İHH olarak, 10 yıldır da Bursa İHH olarak dünyanın neresinde bir mazlum varsa ona yardım ulaştırmak adına bir gayret içerisindeyiz. Suriye’de, Halep’te, Bayırbucak’ta üzerlerine bomba atılan, evlerini, barklarını terk etmiş, çadırlarda, barakalarda, ağaç diplerinde yaşam savaşı veren mazlum kardeşlerimize yardım götürmek için çıktığımız bu yolda öncelikli hedefimiz 1 TIR yardım toplamaktı. Ancak belediyemizin ve müftülüğümüzün de destekleriyle 6 TIR yardım malzemesini bölgeye göndermenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Keles’ten bir gün içerisinde 6 TIR yardım gönderilmesinin örnek bir çalışma olduğunu ifade eden Asa, “Tüm Keles seferber oldu. Belediye kendi imkanlarıyla bir TIR makarna aldı. Keles Müftülüğü Keles’teki tüm camilerle imamlar aracılığıyla ortaklaşa bir faaliyet yürüterek bir TIR yardım malzemesi toplandı. En ilginç olan Müftülüğün TIR’ıydı. Ihlamurdan cevize, bulgurundan eriştesine, salçasında konservesine varıncaya kadar kendisi için ne yapmışsa, Allah ne verdiyse Türkmenlere göndermiş. Neredeyse her evden küçük de olsa bir şeylerin konulduğu bir TIR yardım toplanmış oldu” diye konuştu.
Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan erzak yardımı yapılan ihtiyaç sahibi ailelerin bile yardım göndermek adına ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Asa sözlerini şöyle sürdürdü:
“Öyle ki kendilerine verilen erzak paketi Türkmenlere gönderen ailelerimiz var. 10 bin nüfusla böylesine önemli bir organizasyona imza atan Keles eminim ki diğer ilçe ve illerimize de güzel bir örnek olacaktır”
Keles Köy Dernekleri Platformu aracılığıyla her köyün kendi imkanları ölçüsünde katkı koyarak bir TIR yardım topladığını vurgulayan Halil Asa, “Burada çok önemsediğimiz, takdir ettiğimiz davranış Haydar Köyü’nün davranışıdır. Çok küçük bir köy olmasına rağmen bu köyümüz yoğun bir gayretle bir TIR un gönderdiler. Belenören yıllardır bu tip organizasyonlara alışkın bir köy. Bir TIR yardım malzemesi için niyetlendik. Ancak çalışmalarımızın verimli geçmesi sonucunda Belenören köyü olarak 2 TIR yardım malzemesi topladık” dedi.
Keles Kaymakamı Mustafa Türkcan, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, Dağ-Der Onursal ve Genel Başkanı Ali Kaya, Keles İlçe Müftüsü Hasan Tanrıkulu, Kestel İlçe Müftüsü Mustafa Mesten, AK Parti Keles İlçe Başkanı Mehmet Keskin, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Feruze Duman, Muhtarlar ve Keles halkının katılımıyla gerçekleşen programda, toplanan yardımlar dualar ve tekbirlerle Bayırbucak Türkmenlerine gönderildi.
Yorumlar (0)
13°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?