YDO 1980 makine mezunu Müh. Mehmet Çoban, 1980-2014 arasındaki deniz yaşamını gelecek kuşaklara aktarmak için “Bozkırdan Okyanusa” kitabını yazdı. Mehmet Çoban’ın Beşiktaş’ta düzenlediği imza gününe dönem arkadaşlarının yanı sıra çok sayıda denizci katıldı.

İmza gününde İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği (DEFAMED)Başkan Yardımcısı, 1979 Makine mezunu Müh. Vehbi Üstün ile kitabın basımını üstlenen YDO 1988 Güverte mezunu Kapt. Mustafa Can hazır bulundu.

Uzakyol Baş Mühendisi Mehmet Çoban 1955 yılında, kendisinin bozkır dediği Konya’nın Ereğli ilçesinde doğru. İlk ve ortaokulu Ereğli’de tamamladıktan sonra lise eğitimini İstanbul’da, Pertevniyal Lisesi’nde aldı. 1976 yılında ise denizciliğe adım attığı Yüksek Denizcilik Okulu’nun (YDO) makine bölümüne girdi. 1980’de mezun olduktan sonra uzak yol kargo gemilerinde çalıştı. 1980 -2014 yılları arasında dünya denizlerindeydi. Yani bozkırdan çıkıp okyanusları görmüştü.

Muh Mehmet Coban 4Tamamı kendi yaşadıkları

Mehmet Çoban 1980’den 2014 yılına kadar olan deniz yaşamında başından geçen olayların tümünü, gelecek nesillere aktarmak için tamamen gerçek şirket, gemi ve personel isimleri vererek Bozkırdan Okyanusa kitabında anlattı. Kitapta, gemilerde ve gidilen limanlarda neler yaşandığı her kontrat ayrı bir bölüm olarak anlatıldı.

Muh Mehmet Coban 6Denizciler imza günündeydi

Mehmet Çoban kitabı için imza günü düzenledi. İmza gününe Mehmet Çoban’ın devre arkadaşlarının yanı sıra çok sayıda denizci de katıldı. İmza gününde buluşan eski dostlar, hatıralardan konuştu, hasret giderdi.

Muh Mehmet Coban 1

Muh Mehmet Coban 2

Kaynak:Denizcilik Dergisi

Editör: Nermin İstikbal