banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Şifalı Otlar İşsizlerin Geçim Kaynağı Oldu

İlkbahar mevsiminde dağlarda kendiliğinden yetişen doğal ve şifalı bitkiler işsizlerin ekmek kapısı oldu.Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte dağlarda doğal olarak yetişen bitkiler vatandaşlar tarafından toplanarak Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde...

BİTLİS 02.05.2016, 18:31
Şifalı Otlar İşsizlerin Geçim Kaynağı Oldu
İlkbahar mevsiminde dağlarda kendiliğinden yetişen doğal ve şifalı bitkiler işsizlerin ekmek kapısı oldu.
Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte dağlarda doğal olarak yetişen bitkiler vatandaşlar tarafından toplanarak Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde satışa sunuluyor. Dağlardan topladıkları bitkileri bazı vatandaşlar yemek için evlerine götürürken, bazı vatandaşlar ise satarak günlük nafakalarını çıkarmaya çalışıyor. Yöre halkı tarafından şifalı olduğuna inanılan uçkun, çiriş, kenger ve heliz otu ile birlikte peynir yapımında kullanılan sirmo gibi çeşitli bitki türleri tezgâhlardaki yerini aldı. Bölgenin yüksek kesimlerinde yetişen bu otlar, işsizlere kısa süre de olsa geçim kaynağı oldu. Dağların yüksek kesimlerinde toplanan ve şifalı olduğuna inanılan otları toplayan işsiz vatandaşlar, topladıkları bu otları satarak para kazanıyor.
Kürşat Koçak isimli vatandaş, şifalı otların satışını yaparak geçimine katkı sağladığını ifade ederek, “Yöremizde istihdamın yetersiz olması sebebiyle bahar aylarında dağlarda doğal olarak yetişen şifalı otları toplayıp satışını yaparak para kazanıyoruz. Benim gibi birçok işsiz ve yoksul insan, ilkbaharın gelmesiyle beraber dağlarda yetişen ve şifalı olan doğal bitkilerin satışını yaparak geçimine katkı sağlıyor” dedi.
Yorumlar (0)
20°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?