banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Baharın müjdecisi ters laleler açtı

Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Yuvalıdam, Boğazönü ve Yumrumeşe köyünde açan ters laleler, görenlere şölen sunuyor.Genellikle hüznü çağrıştıran, ancak doğuda uzun geçen kışın biteceğini müjdeleyen ters laleler, zarar gelmesin...

BİTLİS 19.03.2018, 14:44
Baharın müjdecisi ters laleler açtı

Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Yuvalıdam, Boğazönü ve Yumrumeşe köyünde açan ters laleler, görenlere şölen sunuyor.

Genellikle hüznü çağrıştıran, ancak doğuda uzun geçen kışın biteceğini müjdeleyen ters laleler, zarar gelmesin diye jandarma tarafından koruma altına alınıyor. Doğu Anadolu Bölgesinde karların erimesiyle boy veren ters laleler, 1-1,5 ay sonra tekrar yeşermek için soluyor. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınan ters laleler, kimi zaman da kaçak yollardan yabancısı olduğu coğrafyalara yolculuğa çıkarılıyor.

Türkiye’de özellikle Hakkari bölgesinde yoğunlukta olan bu endemik tür, ‘Şemdinli Lalesi’ olarak da adlandırılır. Doğu Anadolu Bölgesinde sert ve uzun geçen kış aylarından sonra bütün göz alıcılığıyla yeşeren ters lale, baharın çat kapı geleceğini müjdeler.

Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Yuvalıdam, Boğazönü ve Yumrumeşe köylerinde bulanan tarihi mezarlıklar, ters lalelerin açtığı mekanlardan biri. Beş yüz yıllık tarihi mezarlıkta açan laleler, Şeyh Şeref Abbasi’nin mezarını ziyaret için gelenlere doğa ziyafeti sunuyor.
Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
banner102