banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

SpaceX roketi tarihi fırlatmadan sonra denize başarıyla indi! Video

Uzay uçuş şirketi SpaceX, Amerika Birleşik Devletleri'nin insanlı uzay programında uzun bir duraksamadan sonra, dünya yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonu'na iki Amerikan astronotunu başarıyla ulaştırdı.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 01.06.2020, 10:58 01.06.2020, 11:27 Halit Emre İbrahimoğlu

Uzay uçuş şirketi SpaceX, Amerika Birleşik Devletleri'nin insanlı uzay programında uzun bir duraksamadan sonra, dünya yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonu'na iki Amerikan astronotunu başarıyla ulaştırdı. Dokuz yıl içinde ABD’den gelen ilk insanlı uzay uçuşu ve ticari bir şirket tarafından yürütülmüş oldu ve astronotlar Uluslararası Uzay İstansyonu’na bağlandı.

SpaceX'in daha önceden kanıtlanmış Falcon 9 roketi, uzaya yapılan operasyonların maliyetlerini düşürmek için geri indirilmek üzere tasarlanmıştı. O anlardan gelen video, Falcon 9’un tasarlandığı gibi saniye saniye başarılı bir şekilde denize inişini kaydetti.

Astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) görevlerini tamamladıktan sonra, aynı kapsülü kullanarak dünyaya geri dönecekler. Apollo misyonları gibi, iniş bir sıçrama olacak ve SpaceX kurtarma gemisi Go Searcher, kapsülü Florida'nın Atlantik kıyılarında bir konumdan alacak.

SpaceX CEO'su Elon Musk gazetecilere verdiği demeçte görevin başarısında sevinç duyduğunu söyledi. Musk Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, "Bu gün gerçekten duygularımın üstesinden geliyorum, bu yüzden açıkçası konuşmak zor," dedi. "Bu hedefe doğru 18 yıldır çalışıyorum, bu yüzden gerçekleştiğine inanmak benim için zor.’’ dedi.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?