banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Savunma Sanayi Helikopter Platformları yerli ve milli uzmanlara emanet edildi

Türk Loydu ile HeliPlat arasında helikopter platformu sertifika/ruhsatlama gerekliliklerini sağlayacak testler ve kontroller hakkında işbirliği protokolü imzalandı.

Savunma Sanayi Helikopter Platformları yerli ve milli uzmanlara emanet edildi

Türk Loydu ile HeliPlat arasında helikopter platformu sertifika/ruhsatlama gerekliliklerini sağlayacak testler ve kontroller hakkında işbirliği protokolü imzalandı.

Türk Loydu ve HeliPlat, savunma sanayi için önemli bir işbirliğine imza attılar. Türk Loydu ile HeliPlat arasında helikopter platformu sertifika/ruhsatlama gerekliliklerini sağlayacak testler ve kontroller hakkında  işbirliği protokolü, Türk Loydu merkez ofisinde düzenlenen törenle imzalandı.

Türk gemi sanayine verdiği desteklerle öne çıkan Türk Loydu, savunma sanayimizdeki yerlileşme hamlesi kapsamında milli yan sanayi firmalarına verdiği desteklerle adından söz ettirmeye devam ediyor.

Yapılan protokol neticesinde HeliPlat uzmanları tarafından yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilecek helikopter platformu (heliport, helidek) sertifika/ruhsatlama isterleri kapsamındaki testlere Türk Loydu’nun nezareti sağlanarak platformların uygunlukları belgelenecek.

Böylelikle savunma sanayinde kullanılacak tüm helikopter platformları gereken uygunluk belgelerine dışarıya bağımlı olmadan kavuşabilecekler. 

untitled-39-023.jpg

Türk Loydu Merkez Ofisi’nde düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine Türk Loydu Vakfı Başkanı Cem Melikoğlu, Türk Loydu Uygunluk Değerlendirme Hizmetleri Genel Müdürü Lütfü Savaşkan ve Türk Loydu yöneticileri ile HeliPlat Genel Müdürü Fuat Akpınar, İdari İşler Müdürü Mehmet Ercan ve HeliPlat çalışanları katıldı.

untitled-37-021.jpg

Gerçekleştirilen törende HeliPlat Genel Müdürü Fuat Akpınar, başta savunma sanayi olmak üzere sivil havacılık kapsamında yapılacak olan tüm helikopter platformlarının yapılması ve ruhsatlandırılması süreci ve bu süreç boyunca yapmış oldukları danışmanlık sürecine ilişkin bilgilendirme sunumunun ardından şunları söyledi:

“Ülkemizin hedefleri doğrultusunda tüm alanlarda yerli ve milli ürünler üretmek ve kullanmak amacıyla Heliplat ve Türk Loydu, Helikopter Platform sertifikasyonu malzemelerinin yerlileştirilmesi ve testlerini birlikte yapmak amacıyla güçlü bir iş birliği anlaşmasına imza atmış bulunmaktadır. Özellikle Savunma Sanayi başta olmak üzere Sivil Havacılık alanında da yabancı ülkelere bağımlılığı ortadan kaldırmak için öncelikle ülkemiz ve bizler adına önemli bir adım olmuştur. Ülkemizin bu alanda dışa bağımlılığını ortadan kaldırmakla birlikte aynı zamanda Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri'nde de bu konuda rehberlik etmek en büyük hedefimiz olacaktır.”

Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu ise, konuşmasında Türkiye’de son yıllardaki yerlileşme hamlelerine ve özellikle askeri alanda uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirilen faaliyetlerin önemine değinirken milli kurumlarımızın bilgi ve deneyimlerini arttırarak bu birikimin içinde bulundukları sektörleri dışa bağımlı olmayacak şekilde geliştirdiğini ifade etti.

untitled-38-021.jpg

Milli savunma sanayinde yerli ve milli kuruluşların artmasının üretilen bilgi ve teknolojilerin ülkemizde kalmasını sağlayacağını vurgulayan Cem Melikoğlu, HeliPlat’ın yakın geçmişte Türk Loydu klaslı Denizaltı Kurtarma Gemisi (MOSHİP), Kurtarma Yedekleme Gemisi (KURYED), Sismik Araştırma Gemisi ve Amfibi Gemilerde helikopter platform sertifikasyonu ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştirdiğini, artık bu alanlarda yüksek kalitede hizmet verebilen tamamen yerli ve milli uzman  kuruluşlarımızın olduğunu belirtti.

untitled-40-027.jpg

Yorumlar (0)
21°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?