banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İngiltere'de mayın tarama gemileri yerini insansız otonom sistemlere bırakıyor!

Birleşik Krallık'ın silahlı kuvvetlerinin yapısında köklü değişiklikler önerildi. Bu değişiklikler arasında Kraliyet Donanmasına ait mayın tarama gemilerinin, yerini insansız ve otonom sistemlere bırakacak şekilde tamamen ortadan kalkması da var.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 25.03.2021, 09:16 25.03.2021, 09:53 Halit Emre İbrahimoğlu
81
İngiltere'de mayın tarama gemileri yerini insansız otonom sistemlere bırakıyor!

Birleşik Krallık'ın kapsamlı savunma incelemesi sonucunda donanma filosunun büyüttülmesi ve kara birimlerinin küçültülmesi gibi ülkenin silahlı kuvvetlerinin yapısında köklü değişiklikler önerildi. Bu değişiklikler arasında Kraliyet Donanmasına ait mayın tarama gemilerinin, yerini insansız ve otonom sistemlere bırakacak şekilde tamamen ortadan kalkması da var.

Zaman, güvenlik ve maliyet avantajları nedeniyle, Kraliyet Donanması'nın 15 gemiden oluşan MCM (mayın karşıtı önlemler) filosu, tamamen insansız sistemlerle değiştirilecek. Küçük ve insansız platformlarının oluşturulmasının daha ucuz ve insansız yönetildiği için doğası gereği daha güvenli olduğunun altı çizildi.

Yeni sistemler, mayınları 5 ila 10 kat daha hızlı buluyor!

 Amiral Tony Radakin incelemeyle ilgili bir konuşmasında; "Yeni sistemler, en kötü koşullarda bile mayınları mevcut gemilerimizden beş ila 10 kat daha hızlı buluyor. İnsansız araçlarla gemileri değiştirmeye başlayarak dünyanın en iyi mayın avcıları olarak kalacağız.'' ifadelerini kullandı.

Geçen Kasım ayında, Birleşik Krallık, deniz mayınlarıyla mücadele için yeni yüksek teknolojili sistemler yaratacak ortak bir Fransız-İngiliz Deniz Mayını Karşıtı Önlem (MMCM) programına 250 milyon dolarlık yatırım yaptığını duyurmuştu.

Ocak ayında açıklanan ayrı bir anlaşmada İngiltere Savunma Bakanlığı, Atlas Elektronik'ten üç yeni otonom mayın tarama sistemi sipariş etti. Birleşik Mayın Tarama (SWEEP) sisteminin üç birimi için yapılan 34 milyon dolarlık anlaşma, Kraliyet Donanması'nı otonom mayın tarama araçları kullanan ilk donanma yaptı.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü