banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

HAVELSAN Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi üretimlerini tamamladı!

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesindeki 6 denizaltı için, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) üretimlerini tamamladı. Pandemi döneminde de üretime yoğun tempoda devam eden HAVELSAN, 6. ve son denizaltıya ait DBDS’nin fabrika kabul testlerini de başarıyla gerçekleştirildi.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 23.11.2020, 13:11 23.11.2020, 13:17 Halit Emre İbrahimoğlu
HAVELSAN Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi üretimlerini tamamladı!

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen başlattığı proje kapsamında, ilk denizaltı için DBDS geliştirmesi 2011 yılı Eylül ayında başlatılmıştı. DBDS sistemlerinin geliştirme, üretim ve testleri için HAVELSAN’da 9 yıl boyunca ortalama 20 kişilik Donanım ve Gömülü Yazılım Geliştirme ekibi emek verdi.

Son fabrika kabul testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından, TCG PiriReis, TCG HızırReis, TCG MuratReis, TCG AydınReis, TGC SeydialiReis ve TCG SelmanReis denizaltılarının denizaltı bilgi dağıtım sistemlerini tamamlamış oldu.

Yeni Tip Denizaltı Projesinde havadan bağımsız tahrik sistemli 6 adet denizaltının Gölcük Tersanesi Komutanlığında azami ölçüde Türk sanayi katılımı ile inşa edilmesi amaçlanıyor. Denizaltının kalbi olarak nitelendirilen DBDS, denizaltı harekât ortamının çok zorlu kriterlerini karşılamak üzere, HAVELSAN’ın özgün ürünü olarak geliştirildi. DBDS, yeni eklenen kabiliyetleriyle, dünya genelindeki benzerlerinin önüne geçmeyi de başardı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında DBDS ile bütünleşik bir veri kayıt sistemi tasarlandı, yeni fonksiyonlara ait donanım ve yazılım güncellemeleri zamanında bitirildi ve teste tabi tutuldu.

Geçmiş dönemde yabancı firmalardan temin edilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemleri, HAVELSAN mühendisleri tarafından ihtiyaçlara göre geliştirilebilir ve yenilikler kolaylıkla sisteme eklenebilir duruma getirildi.

Silah, sensör ve Komuta Kontrol Sisteminden oluşan Denizaltı Savaş Sisteminin entegrasyonunda kilit rol oynayan DBDS’nin veri akışını yedekli ve kesintisiz olarak sağlaması sayesinde REİS sınıfı denizaltıların daha emniyetli seyir yapması ve harekât görevlerini en etkin şekilde icra etmesi mümkün olacak.

Yeni Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi özellikleri ile harekât sırasında sistem üzerinden akan tüm görev kritik verilerin en az 50 gün süre ile kesintisiz olarak kaydedilmesi ve depolanması sağlanabilecek. Ayrıca harekâtta kaydedilen önemli verilerinin gemide veya sahilde incelenebilmesine de imkân sağlanacak.

2019 yılında, gelişmiş özellikleri ile yabancı denizaltı inşa ve modernizasyon programlarının dikkatini çeken DBDS’nin, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterinde mevcut AGOSTA sınıfı denizaltıların modernizasyonunda kullanılmasına da karar verildi. Fabrika ve Liman Kabul Testleri başarıyla tamamlanan projede Deniz Kabul Testi aşamasına gelindi.

Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi, HAVELSAN mühendislerinin özgün tasarım çalışmaları sonucu ürettiği ve 2012 yılında TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık yarışmasında birinci olan, 2013 yılında ise patenti alınan Gemi Veri Dağıtım Sistemleri ürün ailesinin üçüncü üyesidir. Ayrıca DBDS, bir HAVELSAN markası olarak Türk Patent Enstitüsüne 2014 yılı içinde tescil ettirilmiştir.

Tasarımdan tümleştirmeye kadar tamamen yerli olarak üretilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sisteminde DBDS sözleşmesi kapsamında %70 olarak öngörülen yerli katkı payı, bugün %75 seviyesine yaklaştı.

Denizaltı gemisindeki zorlu çevre koşullarında kullanılacağı için uzun ve kapsamlı dayanıklılık testlerine tabi tutulan DBDS, tüm testlerden başarı ile geçti.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Yeni Tip Denizaltı Projesinde HAVELSAN tarafından gerçekleştirilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) üretimlerinin, Kasım 2020 itibarıyla, 6 adet denizaltı için başarıyla gerçekleştirildiğini bildirdi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medyadan yaptığı açıklamada; “Bir projemizi daha başarıyla sonuçlandırdık. Yeni Tip Denizaltı Projemizde, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) üretimlerinin tamamı 6 adet denizaltımız için başarıyla gerçekleştirildi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
14°
açık
banner102