banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Çift yakıtlı gemilerde bir ilk: Amonyak ve metanol yakıtlı gemi projesi!

İtalyan klas topluluğu RINA'nın çift yakıtlı gemi anlayışına yepyeni bir bakış açısı getirerek amonyak ve metanol ile tahrik edilecek yeni bir gemi tasarımı geliştirmek üzere Şangay Ticari Gemi Tasarım ve Araştırma Enstitüsü (SDARI) ile ortaklık yaptığı açıklandı.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 15.02.2021, 10:07 15.02.2021, 10:20 Halit Emre İbrahimoğlu
256
Çift yakıtlı gemilerde bir ilk: Amonyak ve metanol yakıtlı gemi projesi!

İtalyan klas topluluğu RINA'nın çift yakıtlı gemi anlayışına yepyeni bir bakış açısı getirerek amonyak ve metanol ile tahrik edilecek yeni bir gemi tasarımı geliştirmek üzere Şangay Ticari Gemi Tasarım ve Araştırma Enstitüsü (SDARI) ile ortaklık yaptığı açıklandı.

SDARI gemi konsept geliştirme ve tasarımına odaklanırken RINA'nın ise alternatif yakıtların kullanımına yönelik geliştirmeler de dahil olmak üzere tasarımın genelinin geçerli kurallara uygunluğunu doğrulayacağı belirtildi.

MAN Energy Solutions harici destek verecek!

Tasarlanacak gemi tipinin bir tanker olduğu açıklanan proje, hem metanol hem de amonyak kullanımı araştırılan ilk proje olacak. Projenin, her iki yakıtın da denizcilik endüstrisindeki uygulamalarının anlaşılmasını artıracağı ve farklı tiplerde tasarımlar uygulama fırsatları sağlayacağı vurgulanıyor. Projeye harici destek, motor üreticisi MAN Energy Solutions tarafından sağlanacak.

Geleceğe dönük, çevresel açıdan sürdürülebilir bir çözüm!

RINA Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Giosuè Vezzuto, “Verimli gemi tasarımları uzun bir yol kat etti, ancak azaltılmış emisyon hedeflerini karşılamak için alternatif yakıtlara odaklanmamız gerekiyor. Yakıt olarak amonyak ve metanol kullanmak için özel olarak tasarlanmış ve optimize edilmiş bir gemi, geleceğe dönük, çevresel açıdan sürdürülebilir bir çözüm sunacaktır." ifadelerini kullandı.

MAN Energy Solutions Ar-Ge Müdürü Brian Østergaard Sørensen “Deniz taşımacılığının karbondan arındırılması için endüstri çapında ortaklıkları teşvik ediyor, RINA ve SDARI gibi saygın kuruluşlarla işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Çift yakıtlı motor teknolojisi, öngörülebilir gelecekte deniz taşımacılığındaki etkisini muhtemelen koruyacak. Bunun yanında amonyak ve metanol, temiz, sıfır karbonlu yakıtlar olarak çok fazla potansiyele sahip.'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
12
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü