SANMAR tarafından inşa edilen elektrikle çalışan 'Geleceğin Römorkörü', HaiSea Marine'in dünyadaki en çevre dostu römorkör filosuna katılmak üzere Kanada'nın Vancouver limanına ulaştı. Geçtiğimiz hafta da yine SANMAR tarafından inşa edilen ElectRA 2300SX serisi DYNAMO ve DYNAMO II römorkörleri SAAM Kanada filosuna katılmak üzere Vancouver limanına varmıştı. 

HAISEA BRAVE, HAISEA WAMIS ve HAISEA WEE'GIT, SANMAR yapımı iki adet LNG yakıtlı römorkör HAISEA KERMODE ve HAISEA WARRIOR ile birlikte Kitimat'ta çalışacak. 

3 İtalyan denizaltısının son durağı İzmir oldu 3 İtalyan denizaltısının son durağı İzmir oldu

Robert Allan tarafından Sanmar ve HaiSea isterlerine özel olarak tasarlanan ElectRA 2800SX, HAISEA BRAVE, HAISEA WAMIS ve HAISEA WEE'GIT, 28,40 m uzunluğa, 13,00 m genişliğe, 5,90 m su çekimine ve 6.000 kWh batarya kapasitesine sahiptir. Bu gemiler 70 ton çeki gücüne sahiptir ve tüm gemi yanaşma ve ayrılma görevlerini yalnızca batarya gücüyle yerine getirebilirler. 

HaiSea'nin yeşil römorkör filosunun, dizel güç alternatiflerine göre yaklaşık olarak yılda 10.000 ton CO2 emisyonunu azaltması bekleniyor. Ayrıca, NOX, SOX, CO ve partikül madde gibi önemli miktarda azalma sağlanacak. 

Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cem Seven şunları söyledi: "Sanmar olarak, düşük emisyonlu ve emisyonsuz römorkörlere dayalı römorkör ve yedekleme endüstrisi için yeni bir sürdürülebilir çevre dostu döneme öncülük etmekten gurur duyuyoruz. Bunun inovasyon, teknolojik ilerleme ve alternatif yakıtların kullanımıyla başarılacağına inanıyoruz. ElectRA Serisi liman römorkörleri dünyamızı değiştirecek yeni nesil römorkörlerin ilkidir."

Editör: Nermin İstikbal