Berg Propulsion'dan  Türkiye'de römorkör siparişi atılımı

Berg propulsion Eurasia, İÇDAŞ Tersanesinden ilk römorkör siparişini alırken, sevk çözümü için güç performans avantajı belirleyici oluyor

Berg Propulsion, denizcilik ekipmanları markasını bölgesel olarak yeniden canlandıran Berg Propulsion Eurasia'nın Nisan 2022'de açılışından bu yana Türkiye'deki ilk yeni römorkör siparişini aldı. Şirket, İÇDAŞ Tersanesi'nde inşa edilecek bir liman römorkörü için bir dizi sevk ve kontrol ekipmanı sağlamak üzere sözleşme imzaladı.
Robert Allan tasarımına göre inşa edilen yeni inşa RAscal 2000 römorkörü, Türkiye'nin kuzeybatısındaki Çanakkale'nin çevresindeki liman bölgesinde kuru havuz operasyonlarını ve faaliyetlerini desteklemek için İÇDAŞ filosuna katılacak.

Güç kapasitesi, römorkörün [email protected] Cat C32 ana dizel motoruyla birlikte çalışacak ikiz BERG MTA 318 Sabit Hatveli Azimut İticileri, şaft sistemi ve kontrol sisteminin seçilmesinde önemli bir faktördü.

Genel Müdür Mustafa Müslüm, “Bu büyüklükteki bir liman römorkörü için yüksek olan 35 tonluk bir direk çekme kuvveti elde etmemiz gerekiyordu ve bunu rekabetçi bir şekilde yapabildik, çünkü kurulumumuz benzer sistemlere göre %8 daha yüksek giriş gücünü kaldırabiliyor” dedi. 

Berg Eurasia için anlaşma, yalnızca İÇDAŞ'tan alınan ilk römorkör sevk siparişini değil, aynı zamanda Türkiye'nin önemli römorkör pazarında bir atılımı temsil ediyor. Berg Propulsion, 2012 ve 2015 yılları arasında kargo gemileri için aynı gemi yapımcısına dört adet MPP kontrollü hatveli pervane tedarik etti.

İçdaş TYersanesi Gemi İnşa Satış Sorumlusu Kayhan Bilekdemir, “Berg Propulsion ile tekrar çalışmaktan mutluluk duyuyoruz ve bu güçlü römorkör için ekipman paketinin Eylül 2023'te teslim edilmesini ve gelecekte Berg ile başka projelerde birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi. 

“Berg ekipmanı sağlam ve güvenilirdir, şirket ise tedarik ve kurulum konusunda son derece işbirlikçidir. Berg Propulsion Eurasia, Türkiye'deki güçlü varlığı desteklemek için satış sonrası altyapıyı da hızla kurdu.”

Deniz tahriki ve gemi kontrolünde bağımsız bir güç olarak yeniden ortaya çıktıktan iki yıl sonra, Berg Propulsion İsveç'in Hönö kentindeki üretim tesislerine ve uluslararası ağına güçlü yatırımlar yapıyor.

Müslüm, satış, servis, devreye alma ve satış sonrası desteği yönetmek üzere kurulan Berg Eurasia ile İstanbul operasyonunun, şirketin bölgesel merkezlerin yerel tedarik ve hizmet ihtiyaçlarını desteklemesini sağlama stratejisine önemli bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Berg Propulsion Eurasia Genel Müdürü, tedarikçinin artık bölgesel müşterilerin grubun geniş tabanlı tahrik çözümleri yelpazesinden tamamen haberdar olmasını sağlamak için çok çalıştığını ekledi. Bunlar, entegre hibrit dizel-elektrik sistemleri, elektrikli tahrikler ve elektrikli motor kurulumu ile hibrit dizelin faydalarını güvence altına almanın basit bir yolunu sunan ayırt edici bir itici-üst dişli arayüzünü içerir.