banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

’26 Ocak Dünya Gümrük Günü’ Ayvalık’ta törenle kutlandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, ’26 Ocak Dünya Gümrük Günü’ kutlamaları kapsamında, Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan gelen turistler gümrük kapısında çiçeklerle karşılandı.Dünya Gümrük Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikler;...

BALIKESİR 26.01.2018, 15:06
’26 Ocak Dünya Gümrük Günü’ Ayvalık’ta törenle kutlandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, ’26 Ocak Dünya Gümrük Günü’ kutlamaları kapsamında, Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan gelen turistler gümrük kapısında çiçeklerle karşılandı.

Dünya Gümrük Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikler; ilçe merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına Ayvalık İlçe Gümrük Müdürü Mesut Koç öncülüğünde müdürlüğün çelenginin sunulmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona eren çelenk sunma töreni sonrası, Ayvalık Gümrük Müdürü Mesut Koç ve gümrük muhafaza müdürlüğü bünyesindeki personel, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan’ı makamında ziyaret etti.

Ayvalık Kaymakamı Görgülüaslan, hızla globalleşen ve insanların mal akışının hızlandığı bir dünyada gümrük teşkilatlarının oldukça önemli vazifeler üstlendiğini hatırlatarak, tüm gümrük çalışanlarına gösterdikleri performans ve emekleri için teşekkür etti.

Ayvalık Gümrük Müdürü Mesut Koç’un Kaymakam Görgülüaslan’a kendilerine olan katkıları nedeniyle çiçek ve plaket takdim ettiği ziyaretin ardından Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’na geçildi.

Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan, Türkiye’ye deniz yoluyla giriş yapan turistlerin çiçeklerle karşılanmasının ardından ilçedeki Dünya Gümrük Günü ile ilgili program sona erdi.

Ayvalık Gümrük Müdürü Mesut Koç, Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu ve halen 180 üyesi bulunan Dünya Gümrük Örgütü’nün temelini oluşturan Gümrük İşbirliği Konseyi Sözleşmesi’nin, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kurucu üyeler tarafından 1950 yılında imzalanarak 1952 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

Anılan konseyin ilk toplantısını 26 Ocak 1953 tarihinde 17 ülkenin katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirmesi nedeniyle 26 Ocak gününün, üye ülkelerde ve DGÖ merkezinde "Dünya Gümrük Günü" olarak belirlendiğini kaydeden Müdür Koç, “26 Ocak Dünya Gümrük Günü, her yıl farklı bir tema belirlenerek kutlanmakta olup, 2018 yılı ve özellikle 26 Ocak Dünya Gümrük Günü için ‘Ekonomik Kalkınma için Güvenli Bir İş Ortamı’ sloganı belirlenmiştir. Her türlü ithalat ihracat ile yolcu giriş-çıkışı ve transit işlemlerinin yapıldığı Ayvalık Gümrük Müdürlüğü A sınıf Gümrük Müdürlüğü olarak Altınoluk’tan, Altınova beldesine kadar olan bölgede görev ve sorumluluk alanına sahiptir. Uluslararası Koca Seyit Hava Limanına verilen mobil hizmetin yanı sıra 21 personel ile 7/24 Ayvalık Deniz Hudut Kapısında Yolcu İşlemleri ve Merkez Hizmet Binasında ithalat-ihracat-transit işlemleri gerçekleştirilmektedir” dedi.

Ayvalık Gümrük Müdürü Mesut Koç, geçtiğimiz yıl Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’nda; gelen yolcu sayısının 84 bin 939, giden yolcu sayısının 84 bin 623; gelen yolcu sayısının 863, giden gemi sayısının 853; gelen uçak sayısının 74, giden uçak sayının da 65 olduğunu vurgulayarak, “Bu çerçevede geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 2 milyon dolar ihracat işlemi ve yine yaklaşık olarak 12 milyon dolar ithalat işlemi gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?