banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Zonguldak'ta Balıkçılara Para Cezası

Zonguldak'ta, evrak ve teknelerindeki teknik donanımlarında eksiklik olduğu gerekçesiyle 15 balıkçıya, 350 lira ile 1250 lira arasında para cezası uygulandı.

BALIKÇILIK 24.08.2009, 21:41
Zonguldak'ta Balıkçılara Para Cezası

Zonguldak'ta balıkçılara para cezası 
 
Zonguldak'ta, evrak ve teknelerindeki teknik donanımlarında eksiklik olduğu gerekçesiyle 15 balıkçıya, 350 lira ile 1250 lira arasında para cezası uygulandı.


Zonguldak Limanı'ndaki yaklaşık 200 küçük balıkçı teknesi, balık sezonu öncesinde, Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri tarafından denetlendi.

Denetimlerde, uyarılara rağmen evrak ve teknelerinde eksiklerini gidermediği belirlenen 15 balıkçıya, 350 lira ile 1250 lira arasında değişen miktarlarda para cezası verildi.

Zonguldak Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç, yaptığı açıklamada, av yasağı olduğundan denetimlerin büyük tekneleri kapsamadığını, küçük tekneler oltayla ava çıkabildiği için uygulama yapıldığını söyledi.

Trafikteki araçlarda takoz, çekme halatı ve ilk yardım çantası olması nasıl zorunluysa, teknelerde de özellikle can yeleği bulunmasının şart olduğunu anlatan Aylanç, şöyle dedi:

“Tekne bir şekilde alabora olduğunda, hayat kurtarılmasında can yeleğinin mutlaka bulundurulması lazım. Bizim vatandaşımız maalesef bu konularda duyarlı değil. Yasa gereği can yeleği olmayan teknelerin denize çıkması engelleniyor, cezai müeyyideler uygulanıyor. Burada amaç ceza yazmak değil. Güvenlik kuvvetlerimizin denetimleri, kaliteli küçük tekne balıkçılığı yapılması, can kaybı olmaması ve mağdur duruma düşülmemesini hedefliyor.”

Kentte 30 yıldır balıkçılık yapan Recep Orhan da, Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekiplerinin, liman içindeki tüm teknelerde denetimlerde bulunduğunu söyledi.

Evrakında ve teknesinde bazı teknik donanım eksikliği olduğu gerekçesiyle kendisine 350 lira, diğer tekne sahiplerine de 350 lira ile 1250 lira arasında ceza uygulandığını anlatan Orhan, şöyle dedi:

“En ufak eksiklikte ceza uygulanıyor. Sezonun açılmasına az zaman kala bu cezaların verilmesi balıkçıların moralini bozdu. Cezaların sezon öncesinde ödenmesi gerekiyor, yoksa denize açılamayacağız. Zaten 3 aylık av döneminde mazot parasını zor çıkarıyorduk, bunu nasıl ödeyeceğimizi kara kara düşünüyoruz.”(aa)

 

Yorumlar (5)
Ümit İLİKES 10 yıl önce
Siz daha hiçbirşeyden bi haber olarak birşeyleri bilmeden cevap verecek kişi olmamanız lazım gelir.Çünkü siz bir bilim adamısınız birşeyi araştırmadan,soruşturmadan böyle bi yargıya varmanız gerçekten bir balıkçı olarak beni üzdü...

Prada ceza kesilmesi o dediğiniz 60 metrelik kayıkalra değil ufak balıkçılara olmuştur..

Adam bedavadan yalandan orada mazot param yok demiyor...

Balıkçı 2 şekilde ayrılmakta,

1. Büyük balıkçı sizin tabiriniz 6o mtrlik.Gırgırlar..

2.Küçük balıkçı 13 metreye kadar ve ufak manta kullanırlar.

Ama bu profluk ve doktorluk muhabbetinin size ait olmadığı kanısındayım.Lakin zaten bu düzeydeki kişinin kullandığı bi lisanı kullanmıyorsunuz.

Siz balıkçılığın ne kadr zor olduğunu heleki; Marmara'da bitme seviye geldiğini yeri geldiğinde gerçekten mazot parası olmayıp kürekler ile ağları attığımızı bilecek değilsiniz...!

Siz burada ahkam kesene kadar oradan kükreyene kadar.Bence bu kadar profluğun doktorluğun hakkını verinde, bakanlıklara bi mail atın burada o gariban insanlara çamur atmak kolay geliyor..Onların kimseleri yok olduğu için, bakanlıklara bu yazılarınızı çekinde o profluğunuzu o zman takdir edeyim.

Televizyonlara çıkın konuşunda o zaman bu TÜRKİYE için DENİZLERİMİZ için bi çaba veren bilim adamı var diyeyim.Gariban insanlara oradan kalkıp yazmak,ahkam kesmek,bilmişlik yapmak kolay ama tabi yüksek mercilere bunları dile getirmek zor.Çünkü o profluğunuza yazık olur...

Bizlere bu yazma hakkı veren Sayın, Site Yöneticilerine ve emeği geçen kişilere SAYGILARIMLA

BaLıkçı

Ümit İLİKES.
Prof.Dr. S.Aydın ŞALCI 10 yıl önce
Eksikliğin ufağı fazlası olmaz. Eksiklik eksikliktir. Bu mantık,

vaktiyle birilerinin "Anayasayı bir kere delsek ne çıkar" sözüyle ifade ettiği aynı mantıktır. Lütfen artık biraz çağdaş olalım, kurallar uyulmak içindir, karşı çıkmak, itiraz etmek, bahane bulmak için yapılmamıştır. Kurallarında bir değiştirilme şekli mevcuttur. Değişinceye kadarda eski kural geçerlidir ve itiraz etmeye hakkınız yoktur. Bugüne kadar aklınız neredeydi ? Cezanızı bir güzel ödersiniz ve aklınız başınıza gelir.

Mazot paranızı bile karşılayamıyorsanız o zaman bu işi yapmayın. Balıkçılık yapmak zorunda değilsiniz, yapacaksanız işinize geliyorsa, kurallara uyacaksanız yapın.

Denizlerimizi kimler kuruttu, katliam yapar gibi balık avlıyorsunuz. 60 metrelik tekneler bile yapıldı, kazanamıyorsanız bu kadar büyük ve çok sayıda tekne niçin var, söylermisiniz. Bu büyüklükte tekne okyanusta bile yok. Balıkların bir dili olsada birde onlar konuşsaydı, kimbilir neler işitecektik.

Saygılarımla...(*) : Türkiye Sularına Uygun Balıkçı Teknelerinin Geliştirilmesi

TÜBİTAK Projesi (1979) araştırma elemanı.
Başkan 10 yıl önce
Sayın ilgililer öyle teknik donanım eksikliğinden dolayı ceza uygulmasını yapabilecek makamın Lİman Başkanlığı olduğu bilinmiyor mu acaba.Sayın Vali Sayın Sahil Güvenlik Bot Komutanlıkları ve haberi okuyup izleyenlerin kanun kapsamında kkısa zamanda giderilebilecek eksikliklerin denize elverişliliği ortadan kaldırmadığı dolayısıyla can yeleği eksikliğinden dolayı ceza kesilmesi mümkün değil. BAyrıca bu ceza sonucunda denize çıkamayacağını düşünen balıkçılar bu işi bırakmalı yada önce ilgili idarede sonra olmazsa mahlkemede hakkını aramalı.Yok öyle sezon öncesi sonrası bir can yeleğini dahi bulunduruamıyorsanız o tekneyi karada sakalyın lütfen.saygılar
DENİZİN SESİ 10 yıl önce
Evet sayın balıkçılar,sizlerin denizde,denize çıkıp balık avlamak için istenilenler sizler içindir.

Neler olduğunu sizlerde iyi biliyorsunuz,bazılarınızda maalesef almamaya,alıp da deniz aracınızda bulundurmamaya inat ediyorsunuz.

01- Kullandığınız denizde sürdüğünüz, deniz taşıtının Liman Başkanlığından denize uygunluğu olduğunu onaylı denize elverişlilik belgeniz olması şart.<İSTENİLENLER BURDA SİZLERDEN İSTENMEKTEDİR.>Onları yapmadan da almadan zaten Denize Elverişlilik Belgesi veremezler size.Sizlerde denize çıkamazsınız.

02- Kullandığınız denizde sürdüğünüz ,deniz taşıtınızın Liman Başkanlığınca verilen sürücü belgeniz olması şart.

03- Deniz taşıtınızda sizlerin ve yanınızdaki kişilerin can emniyeti için Can Yelekleri gece ışıklandırmalı buna bağlı olarak düdük olması şart.

04- Avlanma belgeleriniz olması şart.

05- Avlanma araçlarınız standartlara uygun olması şart.Gece serdiğiniz ağların şamandıraları ışıklandırılmaları en uzak görülebilir noktadan görülecek şekilde ışıklandırılmaları çakarları kuvvetli olacak.Gündüzleri de en uzak noktadan görülebilecek ebatları standartlar da olacak şekilde şamandıralar olacak.

06- Yasalara uymak olduğumuzu unutmayalım.

Bunun yanında Sahil Güvenlik Botlarımızda görev yapan er dışındaki bazı rütbeli askerlerin de,kendine olan insanlığın samimiyetsizliği,ön yargılı,tatlı dili yerine zehir dili oluşması olmaması gereken,yakışmayan olaylar oluşturmakta.Sonucun da balık avlayan kendisi gibi insan olan kişiyi ceza ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Bunun yanında mutlaka Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı öncüsünde,Bot Komutanları ve emrindeki rütbeli askerle mutlaka mutlaka balıkçı arkadaşlarla bir araya en az ayda bir sefer veya ıkı sefer gelmeliler.Konuşup sohbetlerle Kooperatif Başkanları öncülüğünde balıkçı arkadaşlarının sıkıntılarını almaları,Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak da balıkçı arkadaşlara bilgilendirme,yapılması gereken neler ise konuşma sohbetinde,bir nevi eğitim bilgilerini anlatmaları gerekli.Kesinlikle bir araya gelmemezlik yapılmasın.

Hepimiz bu vatanın evlatlarıyız,bir araya gelip,konuşarak sohbet içerisinde eksiklerimizi almamız,birbirimizden kopamayacağımızı et-tırnak olduğumuzu oluşturacağız.

Asil Türk Milletin Namusu,Şerefi,Türk Tarihine Altın Harflerle damgası vuran,

A T A ‘sının İ Z İ N D E olan Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve ona bağlı Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesine Sağlıklı,Mutlu Başarılı Yarınlar.

Balıkçı arkadaşlarıma da Sağlıklı,Mutlu,Bereketli,Sabırlı Yarınlar diler.

Hayırlı Ramazanlar dilerim.

Saygılarımla.

DENİZİN SESİbaşkan 10 yıl önce
Haberin şekil ve içeriğine bakarsanız can yeleği gibi unsurlardan ceza kesilmesi kanuna göre mümkün değil yani denize leverişsizlikten dolayı.Olayları değerlendirirken dallanıp budaklandırmak işe yaramaz diye düşünüyorum. KOnu can yeleği eksikliğinden dolayı ceza kesilemeyeceğine ilişkin bir konu değilmi. Yda haberin içeriği yeteri kadar dolu değil.
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?