banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Van Gölü'nde Balıkta Bereket

Van Gölü'nde dondurucu soğuğa rağmen bereketli geçen sezon balıkçıların yüzünü güldürüyor.

BALIKÇILIK 24.12.2008, 10:25
2067
Van Gölü'nde Balıkta Bereket

Van Gölü'nde bereket

Van Gölü'nde dondurucu soğuğa rağmen bereketli geçen sezon balıkçıların yüzünü güldürüyor.

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde avlanması yasaklandığı için popülasyonunda artış gözlenen İnci Kefali balığı, kış sezonunda da balıkçılara ekmek kapısı oldu.

Van Gölü'nde İnci Kefali avcılığı yaparak geçimlerini sağlayan balıkçılar, hava sıcaklığının sıfırın altında 15 dereceye kadar düştüğü bölgede soğuk havaya aldırış etmeden sabah erken saatlerde ava çıkıyor.

''Vira bismillah'' diyerek Gevaş iskelesinden gölün maviliklerine doğru yol alan balıkçılar, göle bırakılan ağları teknelerine çekerek, ağa takılan balıkları ayıklıyor.

Saatler süren işlemden sonra ağlarını tekrar gölün derinliklerine bırakan balıkçılar, bereketli geçen bir günün ardından evlerine dönmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kooperatif başkanı avcı

Van Gölü'nde avlanan balıkçıların kış sezonunda haftada dört gün balığa çıktığını belirten Gevaş Kayıkçılar Kooperatifi Başkanı Recep Avcı, balıkçıların, ekmek parası için soğuk havaya aldırmadan avlandığını söyledi.

Bu yıl soğuk havanın etkisini gölde daha fazla hissettirdiğini söyleyen Recep Avcı, kış balıkçılığının yaz sezonuna göre daha bereketli ve zevkli olduğunu ifade etti.

Avcı, Van Gölü'nde 30 dolayında balıkçı teknesi bulunduğunu ve tüm balıkçıların kışın da avlanmaya devam ettiğini bildirerek, şunları kaydetti:

''Van Gölü'nde geçen yıllara oranla daha bereketli bir sezon geçiriyoruz. Bu da tek geçim kaynağı Van Gölü'nde avlanmak olan balıkçıların yüzünü güldürüyor. Kar yağışı ve soğuk havaya aldırmadan avlanıp, evimize ekmek götürmenin mutluluğunu yaşıyoruz.''

Avlanan balıkların 75 yenikuruş ile 1 YTL arasında toptancılara satıldığını anlatan Avcı, incikefali balığının Karadeniz ve Marmara bölgelerinde de pazarı bulunduğunu sözlerine ekledi.(aa)

 

Yorumlar (1)
yıldırım DELİDUMAN 13 yıl önce
" Melih'in aday gösterilmemesi halinde Melih'in MHP kökenli tabanı MHP'ye kayabilir. Ayrıca Melih de kendi açıkça ortaya çıkmasa bile MHP için, AKP'ye karşı çalışabilir. Bütün bunlar değerlendiriliyor. " Daha önemlisi MHP'nin adayı. MHP Beypazarı Belediye Başkanı'nı aday gösterdi. Beypazarı bütün Ankara'nın son yıllardaki gezi alanı ve başkanın başarısı biliniyor."

Dün gece AKP yönetimine çok yakın bir arkadaşım aradı.Soruyla başladı, "Ne dersin Tayyip Bey Melih Gökçek'i Ankara'da aday yapar mı?""Valahi geçen dönem de istemeye istemeye yapmıştı. Yine öyle olur

diye düşünüyorum" dedim.Kahkahayı patlattı."Benden sana söylemesi, Melih Gökçek AKP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayıdır" dedi."Kesin mi?" diye sordum.

"Yüzde 99,9999" diye yanıtladı."Kılıçdaroğlu'na 3. kurbanı vermemek ve yandaş olmayan medyanın tavrından dolayı mı?" diye sordum."Dediklerin de etkili ama asıl önemli olan Ankara'yı kaybetmemek. Melih kesin kazanır diye düşünüyorlar. Ve komplikasyon yaratmamak istiyorlar." dedi."Nasıl bir komplikasyon" dedim."Pek çok komplikasyon var. Öncelikle partinin algılanmasıyla ilgili. Gökçek'i geri çekmek iddiaların doğruluğuna işaret edecek. Bu da AKP'ye dönecek. Gökçek AKP'li bir başkan sonuç olarak. CHP vurduğunu deviriyor densin de istemiyorlar. Ayrıca özellikle Doğan Grubu'nun Gökçek'in gözden çıkarıldığını düşünerek başlattığı saldırıyı da unutma. Bunlar senin de söylediğin etkenler. Ama asıl önemli olan seçimin kaybedilmemesi.Gökçek'in aday olmaması halinde Ankara'nın riske gireceğini düşünülüyor. Gökçek geri çekilirse Karayalçın maça moral üstünlekle başlayacak. Daha önemlisi MHP'nin adayı. MHP Beypazarı Belediye Başkanı'nı aday gösterdi. Beypazarı bütün Ankara'nın son yıllardaki gezi alanı ve başkanın başarısı biliniyor.Ankara'da bir potansiyel yakalayabilir. Melih'in aday gösterilmemesi halinde Melih'in MHP kökenli tabanı MHP'ye kayabilir. Ayrıca Melih de kendi açıkça ortaya çıkmasa bile MHP için, AKP'ye karşı çalışabilir. Bütün bunlar değerlendiriliyor. ""Değerlendiriliyor mu, değerlendirildi mi?""Haklısın. Değerlendirildi demek daha doğru. Parti Melih Gökçek'i aday göstermenin daha doğru olacağı düşüncesine vardı. Tabii son söz Tayyip Bey'in olacak. Çünkü ağır bir sorumluluk. Görünen o ki, Melih Gökçek Ankara'da AKP'nin bir kez daha adayıdır."Şimdiye dek AKP ile ilgili olarak verdiği her bilgi doğru çıkmış bir AKP'linin anlattıkları bunlar.Bana da mantıklı geldi doğrusu.24.12.2008/Fatih Altaylı/Haberturk23
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü