banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Seferihisarlılar "Orkinos Çiftliği" ne Hayır Diyecek

Seferihisarlılar, Türkiye'nin dört bir yanından gelecek çevreciler, sanat ve basın camiasından sürpriz isimler 13 Mart Pazar günü Sığacık'ta "Orkinos Balık Semirtme Çiftliği'ne

BALIKÇILIK 10.03.2011, 09:35
2318
Seferihisarlılar

Orkinos nöbeti başlıyor!

Seferihisarlılar, Türkiye'nin dört bir yanından gelecek çevreciler, sanat ve basın camiasından sürpriz isimler 13 Mart Pazar günü Sığacık'ta "Orkinos Balık Semirtme Çiftliği'ne Hayır" demek için buluşuyor.

Seferihisar Belediyesi'nden yapılan açıklama şöyle:

"Özel bir şirketin, ÇED Olumlu Raporu'nun ardından, İl Genel Meclisi'nden Sığacık Körfezi'nde 35 dönüm yer kiralayarak, Orkinos Çiftliği kurulması çalışmalarında sona yaklaşması Seferihisar'ı ve çevrecileri çıldırttı. 13 Mart Pazar Seferihisar'da sanatçıların ve gazetecilerin de katılımıyla büyük bir etkinlik var.

Sığacık Körfezi'ne kurulması planlanan Orkinos Balık Çiftliği'ne tepkiler sertleşerek artıyor. Greenpeace’in önerisiyle Seferihisar Belediyesi Sığacık Körfezi'nin 'Özel Çevre Koruma Alanı' olması için Çevre Bakanlığı'na başvuruyor.

Başvuruya Seferihisar Belediyesi, Greenpeace, Seferihisar Kent Konseyi, Seferihisar Çevre Koruma Derneği ve birçok sivil toplum örgütü imza atacak.  Çiftliğin kurulacağı alanda 13 Mart Pazar günü Sığacıklı balıkçılar nöbet tutmaya başlıyor. Greenpeace gönüllüleri de nöbete ve eyleme katılarak Sıgacık'a destek verecek.

Seferihisar Belediyesi, Greenpeace, Seferihisar Çevre Koruma Derneği, Seferihisar Kent Konseyi, Sığacık Balıkçılar Kooperatifi gibi sivil toplum örgütleri, Seferihisarlılar, Türkiye'nin dört bir yanından gelecek çevreciler, sanat ve basın camiasından sürpriz isimler 13 Mart Pazar günü Sığacık'ta "Orkinos Balık Semirtme Çiftliği'ne Hayır" demek için buluşuyor.

Çevre Bakanlığı'nın ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) olumlu kararının ardından, İl Genel Meclisi'nden Sığacık Körfezi'nde 35 dönüm yer kiralayan firmaya ilçede protesto artıyor. Gerçekleşecek eyleme destek, Türkiye'nin dört bir yanından çığ gibi büyüyor. Mesaj; "Balık Çiftliği Değil, Koruma Alanı Olmak İstiyoruz"

Türkiye'nin ilk Cittaslow (Sakin Şehri) olarak çevre, doğa, tarih gibi kriterler üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştiren, Türkiye'ye örnek bir yerel kalkınma modeli yaratmaya çalışan Seferihisar'da, Sakin Şehir unvanına zarar verecek ayrıca Sığacık'ta yaşayan ve geçimini balıkçılıkla sağlayan birçok vatandaşın ekmeğini tehlikeye artacak, bakir bir körfez olan Sığacık Körfezi'ni geri dönüşü olmayacak şekilde kirletecek Orkinos Balık Semirtme Çiftliğine karşı büyük bir etkinlik düzenleniyor.

Özel Çevre Koruma Alanı olmak için başvuran Seferihisar Belediyesi'nin basın açıklamasıyla başlayacak programda, Sığacıklı balıkçılar çiftliğin kurulması planlanan alanda sırayla nöbet tutmaya başlıyor, "biz buradayız, kurdurtmayacağız" mesajı veriyor. Greenpeace gönüllüleri de Sığacıklı balıkçılara destek veriyor. Etkinliğin ardından Seferihisar Belediyesi etkinliğe katılanlara Sığacık Meydan'da balık-ekmek günü düzenliyor."


YER: Sığacık Meydanı
TARİH: 13 Mart Pazar günü
SAAT: 11.00

Yorumlar (0)
20
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü