banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Ruhsat Harcından Şikayetçiler

Mersin Amatör Balıkçılar Derneği Başkanı Mehmet Karadeniz, 'bağlama kütüğü harcı' ile uygulanan yüzde 200'lük gecikme zammının makul ölçülere çekilmesini istedi.

BALIKÇILIK 19.04.2011, 09:44
Ruhsat Harcından Şikayetçiler

Karadeniz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, amatör balıkçılara uygulanan 'bağlama kütüğü ruhsat harcı'nın lüks yat ve büyük balıkçı tekneleriyle aynı oranda olduğunu, bu durumun ise adaletsizliğe neden olduğunu söyledi.

5 metrelik tekne sahibi bir amatör balıkçı ile binlerce liralık yat ve tekne sahiplerinin aynı oranda 236 lira 'bağlama kütüğü harcı' ödediklerini ifade eden Karadeniz, "Liman Başkanlığı'nca istenilen bu harç bir devlet bankasına yatırılmaktadır. Şayet para aynı gün yatmamışsa ceza yüzde 200 oranında arttırılarak, 472 lira olarak talep edilmektedir. Tüm amatör balıkçıların mağduriyetine neden olan bu adaletsizliğe son verilerek, lüks yatlarla aynı oranda alınan yıllık bağlama kütüğü harcı ile cezanın makul düzeye indirilmesini talep ediyoruz" dedi.

Karadeniz, dün balık sezonunun sona ermesi nedeniyle düzenlenen törene katılan Mersin milletvekili adayı Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'dan amatör balıkçıların sorununa duyarlılık göstermesini de istedi.

Yorumlar (6)
Tevfik Sapmaz 10 yıl önce
Geçen yıl son ödeme tarihi bayram tatiline rastladığı için ödeyemedim tekne vergisi için, benden %200 ceza istendi. Tatile geldiği için uzun uğraşlardan sonra cezayı kaldırttırdım ama 4 gün uğraştım. Her hangi bir vergi, trafik cezası, elektrik ,telefon, kredi kartı ödemelerinde gecikme cezası % 10u bulmaz iken 3000 _ 5000liralık teknelerden ne istiyorlar da böyle fahiş cezalar, vergiler isteniliyor anlamak mümkün değil. benim 5.20fiber teknem(9.9bg) vergisi 240tl iken 70bg motorlu teknenin aynı vergiye tabii olması adaletsizliktir, bunların makul bir düzeye çekilmesi ve adaletsizliğin giderilmesi için yetkililerin gerekli düzenlemeleri yapmasını diliyorum.
balıkçı 10 yıl önce
balıkçıların bir kooperatifi var,başkanı,üyeleri var,onun üzerine,bölge bölge kooperatif başkanları var,üyeleri var,ionun üzerine,deniz ticaret odasında temsilcilikleri var,başkan ve üyeleri var,bana dokunmayan yılan bin yaşasın misali,yan gelip yatsınlar.ondan sonra baka kalırırız böyle.niçin üye olduğumuz bu sivil toplum kuruluşlarına hesap sorulmuyor?yokkk bana ne,beni ilgilendirmez denilirse dayanır kapına.sivil toplum kuruluşlarıda ver aylık gider masrafı paraları yan gelip yatsınlar.yola devam o zaman.
tonton reis 10 yıl önce
evet zamanını geçirenin cezası ikiye katlıyor bu uygulama ahlaki değil keyfi uygulama kim denetler kim hesap sorar belli değil balıkçıların koperatif leri balıkçı olmayan yöneticilerin elinde onlar balıkçının sırtında bir yük yani balıkçılar dışında herkes hayatından memnun kemikleşmiş bir yapı amotör balıkçı tekneleri nın hali gerçekten yatlarla aynı statüde adil değil 3milyonluk bir tekneyle 100milyonluk bir tekne aynı uygulamaya tabi resmi uygulama böylevergi ve harçlar devletin gelir alanları olmalı ama adil ve akılcı olmalı emsal değerleri göz önüne alınmıyoryani kimin ne yaptığı belli değil keyfi uygulamalar devam ediyor
METİN AKÇİN 9 yıl önce
Özel teknelerdeki yıllık harçlarda ve vizelerinin gecikme cezalarında aşırı farklar var.5m-9m. 9m.-12m. diye kategoriler belirlenmiş.Örneğin 6.5 metre 4000 tl. değerinde bir trknrnin yıllık harcı237 tl. iken aynı boyutta 100000 tl-200000tl değerinde bir teknenin'de yıllık harcı 237 tl. Ayrıca vizeleri bir gün bile gecikse 237tl.x 3 katı ceza kesiliyor.peşin yatarsa küçük bir lndirim oluyor.Oysa kara araçlarında bu cezalar daha az kesiliyor.
mustafa dogan 9 yıl önce
dünyanın neresinde görülmüştür 1 gün geçse bile 2 katı harç ceza parası alınması tabi gariban balıkcının söz hakkı yok siz ne derseniz o bizlerde bu kanunu çıkaranlardan öbür tarafta alırız hakkımızı
Oceangoing Piracy 9 yıl önce
Lafım Ortaya; Liman Başkanlıklarında Az Duymuyorum, Tekne Sahiplerini Telefonla Bile Aradıklarına Şahidim Ama Kimse Zamanında Ödemesini Yapmadığı Gibi İşlerini Bile Takip Etmiyor...Baktılar Ki Başa Çıkamıyorlar Böyle Bir Yola Başvurmuşlar, Ama Kati Surette Yanlış Bir Uygulama Bence De...-1
parçalı az bulutlu
banner102