banner191

banner148

banner179

banner176

Palamut Ve Lüfer'e Elveda!

Ege ve Akdeniz yönüne başlayan göçün azalmasıyla bir süredir yaşanan palamut ve lüfer bolluğu geride kalırken, Marmara Denizi hamsi, istavrit ve çinekopa kaldı.

BALIKÇILIK 19.11.2012, 01:36
Palamut Ve Lüfer'e Elveda!
Güney Marmara'daki önemli merkezlerden Bursa'nın Gemlik ilçesinde balıkçılar, palamut ve lüferdeki azalmaya rağmen, ağlarını hamsi, istavrit ve çinekop ile dolduruyor.

Gemlik Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Dalarel, bu yıl balık avı sezonunun bereketli geçtiğini, özellikle göç balıklarının iyi av bıraktığını söyledi.

Marmara Denizi'nde, palamut açısından 2005 yılındakini aratmayacak ölçüde bolluk yaşandığını vurgulayan Dalarel, halkın bu sayede ucuz fiyatlarla son derece kaliteli protein kaynağına ulaştığını belirtti.

Lüferde ise palamut kadar olmasa bile, uzun yıllardır görülmeyen bir bolluk yaşandığını, tanesi 30 lira civarında seyreden lüferin fiyatının, bir süre önce 10 liraya kadar indiğini anlatan Dalarel, “Palamut ve lüfer kesildi, ama hamsi, istavrit ve çinekop bolca avlanıyor. Bu yılki av bolluğu balıkçıyı da tüketiciyi de güldürdü” dedi.

Balığın en bol olduğu dönemi yaşıyoruz

Dalarel, denize açılan teknelerin boş dönmediğini, bu bolluk ve bereketin kasım ayı sonu, hatta aralık ortasına kadar sürmesini beklediklerini ifade ederek, “Şu anda bütün balıklar yağlı döneminde, hepsi ızgaraya gelir. Havalar iyice soğuduktan sonra, balık derine çekiliyor, o zaman av azalır. O nedenle aslında balığın en bol olduğu dönemi yaşıyoruz. Bu bolluk, aralık ayının ortalarına kadar sürer, tüketiciler bu bir aylık vakti, iyi kullansın” diye konuştu.

Gemlik'te küçük teknelerin dışında, 20 metreden büyük 80'e yakın balıkçı teknesi bulunduğunu belirten Dalarel, Gemlikli balıkçıların barınak ihtiyacının giderilmesi için yetkililerden destek istedi.
Yorumlar (0)
banner225
11°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?