banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Palamut Bu Sezon Bol Olacak

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sedat Gönener, ‘Ruma’ adı verilen yem balığının denizde bolca bulunduğunu belirtti.

BALIKÇILIK 25.08.2009, 12:24
Palamut Bu Sezon Bol Olacak

Palamut bu sezon bol olacak  
 
SAMSUN’da balıkçılar 1 Eylül’de başlayacak avlanma sezonu için hazırlıklarını sürdürüyor.

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sedat Gönener, ‘Ruma’ adı verilen yem balığının denizde bolca bulunduğunu belirterek, “Bu durum palamut ve lüferin bol olacağına işaret. Şu andaki deniz suyu sıcaklığı da 20 derece civarında. Palamut için ideal bir sıcaklık” dedi.

Su sıcaklığının düşmesi halinde palamutun kaçabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Sedat Gönener, şunları söyledi:

“Doğudan esen gündoğusu rüzgarı, daha sonra karayele çevirirse denizde soğuk su tabakası oluşturur. Bu da su sıcaklığını 3-4 derece düşürür. Su sıcaklığının düşmesi de palamutun bu bölgede yaşamasını engeller. Eğer soğuk su tabakası 1 ay kadar sürerse Karadeniz’de palamut olmaz. Böyle bir tehlike de var.”

2006 yılında Sinop’ta 2 bin 600 ton palamut avlandığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gönener, 2007 yılında bu rakamın 7 bin 600 tona çıktığını ancak geçen yıl 10 tona bile ulaşamadığını belirterek, “Bu yıl deniz suyu sıcaklığı şuanki seviyesinde devam ederse 2006 yılındaki rakama ulaşırız” dedi. (dha)

 

Yorumlar (1)
murat CAN 10 yıl önce
Aynen hocamın dediği gibi haberin yayınlandığı tarihten itibaren esen poyraz rüzgarları 1 aydan beri denizi soğuttu ve palamutun yok olmasına sebeb oldu şu anda karadeniz sahillerinin hiç bir yerinde bol miktarda palamut balığı yok.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?