banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Orkinos Avcılığında Yasaklar Genişledi

Su ürünlerinden orkinos, kılıç ve kurbağa avcılığı ile söz konusu ürünlerin avlanmasının yasak olduğu tarihler yeniden düzenlendi. Bu çerçevede orkinos avcılığı için yasaklar

BALIKÇILIK 01.04.2011, 10:37
2570
Orkinos Avcılığında Yasaklar Genişledi

Orkinos avcılığında yasaklar genişledi

Su ürünlerinden orkinos, kılıç ve kurbağa avcılığı ile söz konusu ürünlerin avlanmasının yasak olduğu tarihler yeniden düzenlendi. Bu çerçevede orkinos avcılığı için yasaklar genişletildi.Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, 2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklik ile tebliğin ''Orkinos Avcılığı'' başlıklı 21'inci maddesi yeniden düzenlendi. Buna göre, 15 Haziran-15 Mayıs tarihleri arasında gırgır ağlarıyla orkinos avcılığı yasak olacak. Avcılığın serbest olduğu dönemde, av kotasını dolduran gemilerin, en geç 3 gün içinde, balıkçı barınaklarına çekilecek ve en yakın il veya ilçe müdürlükleri bilgilendirilecek.

15 Ekim-15 Haziran tarihleri arasında rekreasyonel ve sportif amaçlı, trol, olta, 24 metreden küçük paraketa gemilerince orkinos avcılığı yasaklanırken, 1 Haziran-31 Aralık tarihleri arasında da 24 metreden büyük paraketa gemileri ile orkinos avcılığına yasak getirildi.

Avlanan orkinosların, Tarım Bakanlığı tarafından belirlenen karaya çıkış noktaları dışındaki yerlerden karaya çıkarılması ve nakledilmesi de yasak olacak. Orkinos avlama izni alan her gemi, avladığı ve sattığı orkinos miktarlarına ilişkin Tarım Bakanlığınca istenen kayıtları tutmak ve bu konuda yapılan düzenlemelere uymak zorunda bulunacak.

Orkinos avcılığında, orkinos aramak amacıyla uçak ve helikopter kullanımı yasaklandı. 30 kilogramdan daha az ağırlığa sahip orkinosların avlanması, gemide tutulması, gemiden gemiye aktarılması, karaya çıkarılması, nakliyesi, depolanması, satılması ya da satış için teşhir edilmesi yasak olacak, ancak 10-30 kilogram arasındaki orkinoslar için orkinos av gemilerine en fazla yüzde 5 oranında istisna uygulanacak.

Her yıl ülke kotasından kıyı balıkçılığı için yüzde 1,5, sportif ve rekreasyonel amaçlı balıkçılık için yüzde 0,5 kota tahsisi yapılacak. Sportif ve rekreasyonel amaçlı avlanan orkinosların satışı yasak olacak.

-İZİN İŞLEMLERİ-

Orkinos avcılığı yapacak gemiler için ruhsat tezkeresinin verildiği tarım il müdürlüklerinden izin belgesi alınacak. Orkinos taşımacılığı yapacak gemiler için de geminin bulunduğu yerlerde tarım il müdürlüğünden taşıma izin belgesi alınacak.

Bir balıkçı gemisi, orkinos avcılık veya taşımacılık izinlerinden sadece birini alabilecek. Taşıma izni alan gemilerde, taşıma kafesi ağı hariç istihsal vasıtası bulundurulamayacak.

Orkinos avcılık izni verilmiş ve av kotası tahsil edilmiş, 24 metreden büyük gemilerin, Atlantik Ton Balıklarını Koruma Uluslararası Komisyonu (ICCAT) Bölgesel Gözlemcisini av süresince gemide bulundurması ve görevini yerine getirebilmesi için gerekli her türlü kolaylığın sağlanması zorunlu olacak.


-KILIÇ BALIĞI VE KURBAĞA AVCILIĞI

Bu arada tebliğ ile kılıç balığı avcılığının yasak olduğu tarihler de 15 Ekim-15 Kasım döneminden 1 Ekim-30 Kasım dönemine alındı.

Kurbağa istihsali izleme ve rutin program sonucu ürün analizi uygun olmayan alanlarda; Aksaray, Amasya, Ankara, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Giresun, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yalova, Yozgat, Zonguldak illerinde 1 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında yasak olacak.

Adana, Adıyaman, Aydın, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kilis, Manisa, Mardin, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa, Şırnak illerinde 1 Mart-30 Nisan tarihleri arasında, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Kayseri, Muş, Siirt, Sivas, Tunceli, Van illerinde 15 Mayıs-15 Temmuz, Antalya ve Muğla illerinde dönem boyunca yasak olacak.

Kurbağa istihsalinde bulunacaklar, bu taleplerini beyan ederek, istihsalde bulunacakları yerdeki il müdürlüğüne başvurarak, gerçek kişiler için su ürünleri ruhsat tezkeresi alacak.

 

Yorumlar (3)
tibet bay 10 yıl önce
Güzelim Ülkem ne hallere kaldı . Bu sene japonya ile anlaşma yapamayan ihracatcılar orkinosları satacak yer bulmakta sıkıntı yaşıyacak . Sağ olsun sayın mehdi beyde 2 veya 3 tane iş adamıyla başbaşa vermiş sözde orkinos katliamını en aza indirmek için elinden geleni yapıyo gösteriliyor . Lütfen show yapmayalım yiğidin hakkını yiğide verelim .Biz de bu memleketin çocuğuyuz kimlerin cebine neler iniyo hepsini biliyoruz .Sesimiz çıkmıyor ise bilmediğimizden değildir bay mehdi . İnsanları lütfen aptal yerine koymayalım.Dürüst ve şerefli yolumuza devam edelim .
ege tarhan 10 yıl önce
Sayın bakan tebrik ediyorum . İnanın antalyada denize girilecek plaj kalmadı çevre kirliliği yüzünden isabetli bir karar olmuş türk milleti adına. En azından tatil yörelerimizde plajlarda ölü orkinos balıklarıyla daha az karşılaşacağımızı ümit ediyoruz .Türk milleti adına sizden ;hem çevremiz hemde gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye bırkamak adına bu tür yasakları genişletmenizi bekliyor başarılar diliyorum .
cafer erdoğdu 10 yıl önce
Orkinos çiftliklerinde yetiştirilen balıklar vurularak öldürüldüğünden,denize akan kan hem çevre kirliliği yaratmakta hem köpek balıklarının bölgede çoğalmasını sağlamaktadır.Birkaç kişi kar edecek diye bunlara gözyumanlara lanet olsun.
21
açık
Günün Karikatürü Tümü