banner191

banner148

banner179

banner176

Oltayla 15 kilo ağırlığında balık avladı

Balık avcılığı için açıldığı denizde oltasına 15 kiloluk "trança" cinsi balık takılan kişi, yaklaşık 30 dakika süren mücadelenin ardından balığı teknesine çekebildi

BALIKÇILIK 07.10.2015, 14:47
Oltayla 15 kilo ağırlığında balık avladı

Oltayla 15 kilo ağırlığında balık avladı

MUĞLA (AA) - Bodrum ilçesinde hobi olarak yaptığı balık avcılığı için teknesiyle denize açılan Mehmet Orman, oltayla 15 kiloluk "trança" cinsi balık avladı.

İlçede balık av malzemeleri ve dalış malzemeleri satan Orman, olta monte ettiği teknesiyle Gökova Körfezi'nde balık avına çıktı. 

Bir süre sonra oltasına 15 kilo ağırlığında "trança" cinsi balık takılan Mehmet Orman, yaklaşık 30 dakika süren mücadelenin ardından 100 metre derinlikteki dev trançayı teknesine çekebildi.

Balığı görünce büyük şaşkınlık yaşadığını söyleyen Orman, "Uzun zamandan bu yana balık yakalıyorum, ancak böylesi ilk kez denk geldi" dedi. 

Daha önce yüzlerce çeşit balık avladığını anlatan Mehmet Orman, ilk kez bir erkek trança balığı yakaladığını, yaklaşık 100 metre derinlikteki balığı ise güçlükle tekneye çektiğini belirtti.

Balığın sulardaki "en makbul" balıklardan biri olduğunu ifade eden Orman, trança cinsi balığın kilosunun alış fiyatının 80 lira, restoranlarda ise 200 liraya satıldığını ifade ederek, "En büyük hayalim böyle bir balık tutmaktı. Bunu da yaptım, çok mutluyum. İnşallah diğer balıkçılar da yakalar" diye konuştu.

Trança cinsi balığın belirli mevsimlerde bölge değiştirdiğine dikkati çeken Mehmet Orman, "Bu hayvanlar mevsim mevsim bölge değiştirirler. Yaz mevsimlerinde Bodrum'un Torba, Güllük Körfezi, Mandalya Körfezi dediğimiz bölgelere temmuz, ağustos ayında çiftleşmeye ve yumurtalarını dökmeye gelirler. Ağustos ayından sonra ise Gökova, Kuşadası, Çeşme bölgelerine dağılır" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?