banner191

banner148

banner179

banner176

Mavi Orkinos Balığının Nesli Tükeniyor!

Kanada Noca Scotia'da balıkçılar tam iki saatlik uğraş sonunda yarım ton ağırlığında mavi yüzgeçli orkinos balığı yakaladılar.

BALIKÇILIK 27.11.2012, 01:42
Mavi Orkinos Balığının Nesli Tükeniyor!
30 yaşındaki balıkçı Marc Towers 20 bin sushi yapmaya yetecek büyüklükteki balığı Japonya'da 32 bin dolara satmayı planladıklarını söyledi.
 
Bugüne kadar aynı yerde yakalanan mavi orkinos balığı ağırlık rekorunun 0,649 ton olduğu belirtildi.

NESLİ TÜKENMEK ÜZERE
 
Özellikle suşi mutfaklarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan mavi yüzgeçli orkinos balıkları Kuzey Atlantik Denizi, Akdeniz ve Meksika Körfezi'nde sıkça avlanıyor. Ancak son yıllardaki aşırı avlanma nedeniyle balığın nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

AB VE ABD AVLANILMASINA KARŞI
 
Avlanan mavi yüzgeçli orkinosların yüzde 60'ını ithal eden Japonya ve, bu balığı avlayarak büyük gelir elde eden Kanada ve bazı yoksul ülkeler çevrecilerin Avrupa Birliği ve ABD'nin tüm uyarılarına rağmen av yasağını reddediyorlar.
Yorumlar (4)
CENGİZ ERENOGLU 8 yıl önce
AYIPTIR YAHU !!! 649 TON NE KADARDIR ,HABERİ YAPAN BİLİYORMU ACABA ,BU BÜYÜKLÜKTE DEMİR BİR HEYKEL YAPILSAYDI AĞIRLIĞI NE OLURDU BİR KABA HESAP YAPIN LÜTFEN.
Sitemizin ciddiyeti kayboluyor.
Emre 5 yıl önce
Pardon aşağıdaki yorumları okumadan yazdım ,bir öncekini de dahil silebilir miyiz?
Emre 5 yıl önce
Hocam başına sıfırla virgülü sonradan koymuşlar heralde,görmemişsin.
Deniz Sevdalısı 8 yıl önce
SAYIN CENGİZ ERENOGLU ;

Bugüne kadar aynı yerde yakalanan mavi orkinos balığı ağırlık rekorunun " 0,649" ton olduğu belirtildi. CÜMLESİN DE KI 649 TON DEGİL 0,649 TON YAZMAKTADIR. BEN BİR HATA GÖREMEMEKTEYİM. AYRICA BU BÜYÜKLÜKTE DEMİR BİR HEYKEL YAPILSA İDİ AĞIRLIGI DEĞİŞMEZDİ SONUC YİNE 649 TON OLURDU :) (ŞAET MIKTARA TAKILIP 649 OLARAK KABUL EDER İSEK ) SAYGILARIMLA...
20°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?