banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Marmara'da Yunus Tehdidi Var"

Yalova Su Ürünleri Balıkçılar Kooperatif Başkanı Erdal Tokalak, Marmara Denizi’nin yunus balığı tehdidi altında olduğunu dile getirdi.

BALIKÇILIK 13.04.2009, 04:05

"Marmara'da Yunus Tehdidi Var"

Yalova Su Ürünleri Balıkçılar Kooperatif Başkanı Erdal Tokalak, Marmara Denizi’nin yunus balığı tehdidi altında olduğunu dile getirdi.

Kooperatif Başkanı Tokalak, Marmara Denizi’nde yunus balığı sayısının hızla artmasının diğer balık çeşitlerinin yok olmasına neden olduğunu belirterek, “Yunus Balığı avı serbest bırakılmazsa Marmara’da balık kalmayacak” dedi.

Tokalak, yunus popülâsyonun arttığının altını çizerek, “Yunus balıkları avlanamıyor. Bu sebeple denizlerde Yunus popülâsyonu hızla artıyor. Bir yunus balığı günde ortalama 100 kilo balık yiyerek besleniyor. Marmara Denizi şu anda adeta Yunus balıklarıyla kaynıyor. Bu da balık neslini tehdit eder bir hale geldi” diye konuştu.

Son günlerde özellikle kıyı balıkçılarının zor duruma düşmesinin altında yatan en büyük sebebin denizlerdeki yunus balığı sayısının artışı olduğunu sözlerine ekleyen Tokalak,

“Yunus balığına yönelik av yasağının kaldırılmasının denizlerdeki balık popülâsyonunun normale dönmesi için şart. Artık yunus balıklarının avlanmasına yönelik yasağın kalkması lazım. Yunus balığının yağı dünya genelindeki en değerli yağlar arasında gösterilir. Bunun alt yapısı hazırlanıp yunus balığı avı serbest bırakılırsa hem denizlerimizdeki denge normale döner hem bu balıkların avlanması ülkemize ekonomik bir girdi sağlar” şeklinde konuştu.

Yorumlar (18)
noyan sungar 9 yıl önce
1960 sonrası yağı para ediyor diye yapılan yunus katliamını eskiler hala hatırlar.Marmarada kaynayan kılıç balıklarının köküne nasıl darı ekildiğinide bilmek için alim olmaya gerek yok.Bahse konu açıklamayı yapan zatın amacı balık popülasyonunu korumak değildir.Onun amacı yunus balığı avının serbest bırakılarak yunus etinin halka başka balık kisvesi altında pazarlanmasıdır.Bu rezilliği dünya japonyada yakın zamanda yaşamıştır.Bu beyanatı veren zat balık popülasyonunu korumak için mesela trolcülerle mücadele etsin,mesela zamansız avlanmayı önlesin ,mesela bir günde bir teknenin 38 ton sardalyayı hangi ölçülere dayanarak avladığını(ocak 2011) araştırsın.Bu tatlısu kurnazlıklarını bırakın efendiler.İnsanları bu tip yalanlarla kandırmaya çalışmaktan vaz geçin.Biraz insaf,sağduyu ve ahlak sahibi olmaktan kimse zarar görmez.
emir şerefoğlu 11 yıl önce
neymıs yunusların sayısı fazla balık sayısında azalmaymıs bukadar sacma sapan bırsey hayatımda duymadım.

balık neslı aceba şuursuzcana avlanan balıkcıklardan kaynaklanıyor olmasın?

gecen gun tekneyle balıga cıktık adım bası ağ,resmen denızde ağ atılmamıs yer kalmamıs.sabah erken saatlerde gırgırın bırtanesı kıyıdan oldukca uzak mesafede avlanması gerekırken resmen aglarını utanmasa karaya atmıs kıyıdan 5 metre mesafede ağlarını dokmus sonarla tespıt ettıgı balıkları cevırmıs.

aynı gunde trol yasak olmasına ragmen adaların arkasında trolle avlanan bır tekne gorduk. balıkların tum gecıs yollarını kanallarını kapatmıslar aglarla.

yunuslara kabahat bulacaklarına duzgun avlanmayan balıkcılara careler bulsunlar

bunları kım denetliyor?

kafalarına gore av yasaklarını uzatıyorlar

balık kalmayıncada denızlerın gercek sahıplerıne kabahat buluyorlar. bu sacmalık hemde cok buyuk sacmalık.

eger bırsey yapılacaksa gırgır ve trollerı denetlesınler

hatta marmarada ıc sularda gırgır ve trolle avlanmayı komple yasaklasınlar bakalım balık sayısı artıyormu azalıyormu.
Prof.Dr. S.Aydın ŞALCI 11 yıl önce
Bu konuda yorum yapabilecek kişiler konu ile ilgili Bilim İnsanlarıdır. Su Ürünleri Kooperatifi Yetkilileri değil ! Türkiye Sularında ileri ülkelerin hiçbirinde görmediğimiz şekilde insafsızca adeta katliam yaparcasına balık avcılığı yapılmaktadır. Bilimsellikten uzak bu tür balıkçılığın Ülkemizde artık önlenmesi ve gerekli tedbirlerin yürürlüğe konması zamanı gelmiştir. Balık avcılığında kısıtlamalar sadece mevsimsel zamanlamaya bağlı değil, ayni zamanda balık türlerinin popülasyon miktarına bağlı olarak düzenlenmelidir. Aşırı avcılık sonucu denizlerimizde adeta bir sonraki yıla yavru bırkacak balık kalmamaktadır. Balıkçı Teknelerinin boyutları inanılmaz derecede büyümüştür. Bu büyüklükte balıkçı teknelerini Pasifik Okyanusunda bile göremezsiniz. 1980 yılında İstanbul Teknik üniversitesi'nde rahmetli hocam Prof.Dr. Kemal Kafalı yürütücülüğünde benimde çalışmış olduğum "Türkiye Sularına Uygun Balıkçı Teknelerinin Geliştirilmesi" projesi TÜBİTAK desteğinde yapılarak yayınlanmıştır. Proje kapsamında üç yıl boyunca Ata Nutku Gemi Model deney Laboratuvarı'nda yüzlerce model ile deneysel araştırmalar yapılmış ve en ekonomik tekne formları geliştirilmiştir. Sularımızda 20 metreden daha büyük boydaki Balıkçı Tekneleri'ne kesinlikle izin verilmemelidir. Çeşitli faktörleri göz önünde tutan optimum çözümleri veren bu proje daha sonraları bir Doktora Tez Çalışması ile "bilgisayar destekli dizayn programı" şekline dönüştürülmüştür. Ülkemizde sessiz sedasız bir çok önemli araştırmalar yapılagelmektedir. Fakat maalesef, bilimsel çalışmalara ve onu yapan insanlara yeteri ilgi ve saygıyı göstermemekteyiz. Türkiye Sularına Uygun Balıkçı Teknesi Formları Dünya Literatürüne girmiş ve yayınlanmıştır. Geçmiş 30 yıldan beri bu proje sonuçları uygulanıyor olsaydı, bu gün bu konuyu tartışmıyor olacaktık.

Saygılarımla...
ÜMİT SARAR 11 yıl önce
Denizde avlanacak balıkların azalmasının kabahatini Denizlerin doğal sakini Yunus balıklarında bulacak kadar bilinçsizmiyiz! Gerçekten hayretler içindeyim. Bu denizlerde milyonlarca yıldır yunus balıkları yaşıyor ve yunuslar yüzünden hiçbir balık sonsuza dek yok olmamıştır. Ancak insanların teknolojiyi kullanarak yaptığı acımasız avcılık sonucu balıklarımız tükenme noktasına geldi. Memeleketim insanı kafayı kazara masaya vursa masayı döver. Bizde kabahat olmaz.
Yunus 11 yıl önce
Yunus bir balık türü değil memeli bir hayvandır. Balinalar gibi!

Sayın yetkilinin konuyu tekrar araştırması ve Yunus hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bilgilerini paylaşmasını tercih ederim.

Gelişmiş sonar ve echo sounder larla donanmış ve sirkülere uymayan balıkçılarıda araştırırsa Yunus yanında yer alır diye düşünmekteyim
denizperisi 11 yıl önce
siz yunus tehtıdinden bahsedeceğinıze denız kırlıliğinden bahsetsenız bıraz gelıboluda yazlıkların lağımları denıze akıyor ç.kale şehır içi kanlızasyonları gelıbolu hamzakoy mıllet denıze gırıyor oh ne guzel dıyor bırde denızın arıtma vazıfesını yapan mıdyeler bıle ölüyor bu kırlılıkten butun yazlıklar kontrol edılmelı dalgıçım ve içim sızlıyor kamyonla alkol bıra şişesı toplayabılırsınız dıpten kıyalardakı çöpler yazlıkların orman içlerıne kadar ğıydıkları neymıs efendım vılla yapıyorlar doğada kırletılmeyen yer kalmadı once bu alt yapıyı asılasanız efendım alkışlasak bızlerde bu doğruları.sizin şimdi bu yunus avı yanlışına alkış tutacak değiliz emınımkı kredı vardır ucunda bu av ve yunus ıhracaatının.ben boğazda yaşıyorum hergun denızdeyım öyle yunus falan gördüğümuzde yok zaten sayılı.ben yunusların adına sızlerı kınıyorum.sessızlıklerının sesı olurum.fabrıkalar ekonomı için naylon vs. bu çöplerı donusum yapsa zaten ekonomıye katkı kaynaklar tuketımı artar ve uretım ucuzlar çok kışıye iş ımkanı doğar hep tuketmek mı amac.butun dunya duyacak şekılde bıle karsı gelebılırım bu seslenışınıze tek başıma kalsam bıle.
Bora Karaali 11 yıl önce
Cevre kirliligini gecelim, marmara ve diger denizlerimizdeki en buyuk tehlike cahil ve acgozlu balikci arkadaslarimiz ve kuresel isinma, ekonomik kriz gibi sebepleri gerekce gostererek av yasaklarini balik yumurtlama donemlerine uzatmakta bir beis gormeyen KKGM yetkililerine sahip olmamizdir.
hakan hatana 11 yıl önce
Sizleri tebrik ediyorum.Çok güzel bir düşünce.Ama merak ediyorum yakaladığınız ilk yunusun gülen gözlerine baktığınızda ona ne söyleyeceksiniz. sen bu kadar sanayi atığı denize karışırken neden sustun mu,ya da neden hepiniz dışkılarınızı denize yapıyorsunuz mu,belki de neden küçücük balıkları hemde obur yunus günde 100 kg yiyorsun mu diyeceksiniz.

Duyarsızlıkla mı suçlayacaksınız.Ya da en yakın dostumuz olduğu için mi suçlayacaksız balık beyinliyi...

Konuşmasa da gülen yüzündeki ifadenin anlattıklarını,bakışındaki asilliği ve anlamı anlayabilecekmisiniz.

Neydi balık popülâsyonunun normale dömesimiydi ağdalı kelime..

Sahi bir de şu dalgakıranın içindeki beyaz teknenin bordosundaki 20 m den büyük balıkçı teknesinde trolün üstünü örtün güneş ağları bozmasın..Hakan Hatana
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?