banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Kirlilik palamutu Marmara’dan kaçırdı

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman, “Marmara Denizi’nde oksijen kalmadığından, palamutlar burada oyalanmadan Ege Denizi’ne geçti” dedi.

BALIKÇILIK 29.10.2009, 16:30
1885
Kirlilik palamutu Marmara’dan kaçırdı

Kirlilik palamutu Marmara’dan Ege’ye kaçırdı 

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman, Marmara Denizi’nde kirlilik nedeniyle bu sezon palamutun yüzünü göremediklerini belirterek, “Marmara Denizi’nde oksijen kalmadığından, palamutlar burada oyalanmadan Ege Denizi’ne geçti” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) AB Uyum Komisyonu Başkanı da olan Kocaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, Marmara Denizi’nin, kirlilik ve salya yüzünden elden gitmek üzere olduğunu, kurtarılması için devletin artık düğmeye basması gerektiğini söyledi. Karadeniz’den Ege Denizi’ne geçiş yapan palamut örneğini veren Kocaman, “Marmara Denizi’ndeki kirlilik nedeniyle bu sezon, palamutun yüzünü göremedik.

Palamut, eskiden Marmara Denizi’nden geçiş yapardı. Ama, Marmara Denizi’nde oksijen kalmadığından, palamutlar, burada oyalanmadan Ege Denizi’ne geçti” diye konuştu.

Kocaman, Marmara Denizi’nde avlanan balıkçıların büyük sıkıntı içinde bulunduklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Buna bağlı olarak balıkçıların da çiftçiler gibi doğal afet kapsamına alınarak, borçlarının ödenmesi gerekir. Eğer bu yapılmazsa, bir yıl içinde yüzlerce tekneye haciz gelebilir. AB’ye uyum gereğince, ülkemizdeki balıkçı sayısı azaltılmak isteniyor. Ancak bu azaltma, balıkçıları bir anda yok ederek değil, balıkçıya destek vererek gerçekleştirilmelidir. Halen çok sayıda Bandırmalı balıkçı, kirlilik yüzünden Karadeniz’de avlanıyor.” Yasak avlanmaların, ancak cezalar ve otokontrol sisteminin uygulanması ile engellenebileceğini ifade eden Kocaman, şöyle dedi:

“Örneğin, Ankara, İstanbul ve Bursa balıkhanelerinde hiç denetim yok. Buralarda bol bol trol balığı satılıyor. Oysa, Bandırma balıkhanesi çok kontrollü. Zaten Marmara Denizi’nde trolcüler, trol çekecek balık bile bulamıyor. Çünkü Marmara’da oksijen kalmadı.”

Kocaman, balık konusunda eğitim veren okullara büyük gereksinim bulunduğuna da değinerek, “artık okullu balıkçı nesli yetiştirmeliyiz. Çünkü bu okullardan yetişecek balıkçılar, ışıkla, trolle ve her çeşit yasak avlanmalar konusunda bilinçlenerek, otokontrol mekanizmalarını kurabilirler” dedi.

Su ürünlerinin, artık Genel Müdürlük düzeyinde temsil edilmesi gerektiğini vurgulayan Kocaman, “Balıkçılık sektörümüz, bırakın AB’nin de öngördüğü bir Balıkçılık Genel Müdürlüğünün kurulmasını, yıllardır Koruma Kontrol Genel Müdürlüğüne ait bir daire başkanlığına bağlı yönetiliyor. Ülkemizdeki balıkçılık sektörü için artık mutlaka en azından Su Ürünleri Genel Müdürlüğü kurulmalıdır” görüşünü dile getirdi. Kocaman, hamsiye kota uygulamasına işaret ederek, “Teknenin boyutuna göre uygulanan kota, bizim için geçerliliğini yitirdi. Çünkü sektör, hamsi kotası limitlerine bile ulaşmıyor” dedi.

Marmara Denizi’nde, bilim adamlarının bir deniz anası türünün sebep olduğunu bildirdikleri, balıkçıların “salya” veya “kaykay” diye adlandırdığı, avlanmayı olanaksız hale getiren beyaz jelimsi tabaka, ağları ağırlaştırarak dibe doğru çekiyor ve gözeneklerini tıkıyor.

 

Yorumlar (5)
ALPER KAPTAN 12 yıl önce
SADECE DENİZ KİRLİLİĞİMİ BUNA ETKEN BİLİNÇSİZ VE KAÇAK AVLANMADAN BAHSEDEN YOK NEDENSE GİTGİDE BÜYÜYUEN BALIKÇI TEKNELERİ BU TEKNELERDE KULLANDIKLARI ELEKTRONİK CİHAZLAR BUNLARDAN BAHSEDEN YOK UNUTMAYINKİ İLK SIRADA KAÇAK VE BİLİNÇSİZ AVLANMAK VE TEKNELERDE KULLANILAN VE BALIKLARI KAÇIRTAN SU ALTI RADAR SİSTEMLERİ İSTANBUL BOĞAZINDA YAPILAN MARMARAY ÇALIŞMASI DA BÜYÜK ÖLÇÜDE BALIKLARIN GÖÇÜNÜ ENGELLEMİŞTİR. ELBETTEKİ DENİZ KİRLİLİĞİDE VAR BU FAKTÖRLER İÇERSİNDE AMA SADECE KİRLİLİK DEYİP İŞİN İÇİNDEN SIYRILMAKLA OLMUYOR.
TURGAY KURT 12 yıl önce
SAYIN OSMAN BEY

SEDNDE BİLİYOMKİ BU DENBİZLER KİRLİK VE KACAK AVCILIKDAN NASİBİNİ ALIYOR Nİ TEKİM BEN BALIKCIK YAPAN VEYA GECİMİ BACILIKLA YAPAN BİRİ OLARAK BU DENİZLERİNDE SONAR NEDİLEN CİHAZLRIN KALDIRILMASI İSDİYOM YOKSA HİÇ BİR BALIK TÜRÜ KALMICAK BU GÜZELİM DENİZLERİZDE ZADEN TÜRKİYEDE DENİZLE SIF MAMULİ İSMAİL VE RAFET REİSLERE CALIŞIYOR KOCA DENİZLER DEVALEK MALESEF UYAOR YADA İŞENE GELMİYOR HİÇ BUNLERION BÖYLE BALIKLARI YOK ETMESİNE HİÇ VAKTİMİZ KALMADI SÖYLEYİM ŞİMTİ TÜM OKUYANLARA BEN MALESEF HEGECEN GÜN BATIYOZ SADECE DENİZ TAŞIMACILIGI OLARAK KULANCAZ DENZİLERİMİZ BU GİZLE NE KADAR BÜYÜK OLSUN GIRGIR TEKNELERİ AMA İÇİNDEKİ CİHAZLAR OLMASIN BOYU 150 METRE OLSUN SORUN DEGİL ARKADAŞLAR UYUMAYALIM LÜTFEN BAK SÖYLÜYOM BU İŞE CÖZÜM BULALIM HEP BİRLİKDE BU DENİZLER HEPİMİZİN UNUTMAYIN VATAN SEVER OLALIM HAYİN DEGİL TÜM ARKADAŞALRA SELAM OKUYANLARA RASGELE DİCEM AMA ARDIK ODA KALMADI MALESEF BİTİRDİLER O LAFI BİLE DENİZLERİMİZ GİBİ HADİ İYİ GÜNLER TÜM BALIKCI ARKADAŞAR.
metin 12 yıl önce
tek çare sonar cihazlarının yasak edılmesıdır bu teknoloiyle balık faln kalmaz bu denizde ,,
ercan gırgır 12 yıl önce
Herkese slmlar Denizlerimizi el birliği ile bitirdik.Teknolojiyi tutarsızca kullandık hainlik yaptık.Bindiğimiz dalı kestik.Ama olan oldu.Acilen ne yapmamız kararını vermememiz lazım.Kanaatime göre Öncelikle sonar cihazlarını tamamen denizlerimizden uzaklaştıracağız.Tüm denizlerimizde mil farketmeden trolları tamamıyla yasaklamamız gerekiyor.Işıkla avlanmayı tamamıyla yasaklamamız gerekiyor.Büyük teknelere getirilen av yasağının 1nisan-1 ekim olmak üzere düzenlememiz gerekmektedir.Gırgır ağlarının boylarına bir standart getirilmelidir.Tüm denizlerde arıtılmadan kirli su bırakılmamalıdır.Malasef yemeyen keriz misali, amatör balıkçılarada bir düzenleme getirilmelidir.denizlerimiz sahipsiz bırakılmamalıdır.Dalgıçlarada düzenleme getirilip bütün balık yuvalarını tahrip etmeleri önlenmelidir.Bunlar uygulanırsa denizlerimizde balık artışısağlanacaktır.Ama bazılarının işine gelmeyeceği için uygulanmayacaktır.Hükümet deizden hiç anlamamaktadır.Göz göre göre giden milli servetin yok olmasına nasıl seyirci kalıyorlar anlayamıyorum.HERKESİ GÖREVE DAVET EDİYORUM YARINLAR ÇOK GEÇ OLACAK.
MEHMET ERKUŞ 11 yıl önce
Herkese selamlar.Malesef denizlerimiz can çekişiyorbunun en büyük sebebide biz balıkcılarız tabi bunun yanında denize boşaltılan fabrika atıkları büyük gemilerin açıklarda sintine basarak denizi kirletmelrini saymazsak.Ama 24 yıllık balıkcı olarak şunu da kendime sormadan edemiyorum.bu kadar büyük teşkilatlar la biz acaba balık neslının azalmasında ve bazılarının yok olmasında nekadar pay sahıbıyız.şunu söyleyebilirim yüzde yetmişine evet balıkcı kardeşlerim malesef bu doğru 1980 yıllarda en büyük teknenin boyu 22 m iken sidik yarışıyla başladığımız tekneleri büyütme işi malesef çığrından çıktı.ağların boyu en kabası 4-5 boy 70-80 kulaç derinlikken şimdilerde 10-11 boy 100-120 kulaç derinlik makinalarımız ozamanlar 200 kuvvet makınaların önünde kimse duramaz derdik şimdi o makınaları botlara takmıyıruz.Sonalar ilk cıktığında 500 m gösteriyordu bu bize zarar verir dedık şimdi hepsinde 5000 10000 m mesafelı sonar varartık birtanede değil teknelerde arıza yapar diye çifter çifter takıyoruz yani sizin anlayacağınız balıklara denizlerde yaşama şansı tanımıyoruz tamam taknelerimiz şaç olsun ama makinaları ve boylarını kısıtlayalım tutulan balığa kota gelsin belli başlı av bölgelerini ıslaha bırakalımki hayvan buralarda üresin.Eğer ben tutmasam öteki tutacak zihniyetiyle harekete devam edersek zannederim şu an tuttuğumuz balıklarıda arar olacağız hepinize teşekkürler
32
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü