banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Karadenizli Balıkçıların "Hamsi Kardeşliği"

Karadenizli balıkçılar, daha uzun süre hamsi avlayabilmek için havuz sistemi kurdu. Havuz sistemi Hopa açıklarında iki haftadır uygulanıyor, bu sürede 100 bin kasa hamsi avlandı.

BALIKÇILIK 05.02.2010, 17:20
Karadenizli Balıkçıların

Hamsi avında para havuzu bereketi

Karadenizli balıkçılar, daha uzun süre hamsi avlayabilmek için havuz sistemi kurdu.

TRABZON - Karadeniz'in ünlü balığı hamsi, iki yıldır Türkiye'yi erken terk ediyor. Ekim ayında başlayan hamsi avının, mart ayına kadar sürmesi gerekiyor.

Bu sezon da hamsi sürüleri aralık sonunda Türk karasularını terk etmeye başladı. Türkiye'de umduğunu bulamayan 19 Türk teknesi, kısmetini Gürcistan'da arıyor. Geride kalan 40 tekne ise Hopa'da avlanıyor.

Tekne sayısı azalınca av olanağı da artıyor. Karadenizli balıkçılar rekabeti önlemek için de havuz sistemini kullanıyor. Hergün 13 tekne ava çıkıyor, böylece her tekne 3 günde bir ava çıkma şansını yakalıyor.

Balıkçı Resul Yılmaz, sistemi "Bu akşam 13 tane tekne çıktı. Avlanan balık satılıyor. Satılan balığın parası ortaya geliyor. 40 Tane tekneye pay ediliyor. Dostça kardeşçe av yapıyoruz" sözleriyle anlattı.

Balıkçı Okan Kaya ise şunları söyledi:

"Balık kaçınca sınır ihlali yapmak zorunda kalıyorduk, ceza oluyordu. Mecburen havuz sistemi oluşturuldu, buna herkes de uyuyor. şu an güzel şekilde devam ediyor."

Havuz sistemi Hopa açıklarında iki haftadır uygulanıyor, bu sürede 100 bin kasa hamsi avlandı.

Yorumlar (2)
Enes ERDOĞAN 11 yıl önce
Bundan 5 Sene Önce bi gırgır balığa çıtımı karadenizde bir günde tonlarca balık kaldırıyorlardı...artık o kadar paragöz oldulrki sanki karadenizdeki canlılar bitmeyecekmş gibi..japalardan en kral teknolojilerisu altı sonarlarsu üstü radarlar...düşünün bi tayfaya 3 aydan toplam 30binlira vermiştir.

olan denilere ve halkımıza ve ufak kayıklara oluyor..ama 5 sene önce sefa süren kayıklar şimdi bankalara 300 binliaradan fazla kredi borçları var...daha beter olsunlar gırgırcılar trolcular aç gözlüler...eskiden millet bunlar yavru balık deyip denize attıklarını şimdi tezgahlarda satıyorlar denizce yavru balıklar kaldı...gideriz bizde balığı ithal ederiz nasılsa memelketin bir ameliyat ipliğinide dışarıdan alıyoruz hamsiyide artık dışarıdan alırız

saygılar...
ugur ayyıldız 11 yıl önce
valla hemserılerıme helal olsun surdurulebılır balıkcılık hakkında cok guzel bır ornek uygulama yapmıslar ......havuz sıstemını tum denızlerımızde gormek dılegıyle.....egelı akdenızlı gır gırcı arkadaslar uyumayalım .....yenı sıstemlere acık olmalı sektor...balıkcı camıasına bereketlı olsun dıleklerımle...
-1
parçalı az bulutlu
banner102