banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Karadeniz’de palamut ve çinekop hamsiyi yedi

Av sezonu kıyı balıkçılarını sevindirdi açık deniz avcılarını üzdü. "Palamut çok olduğu zaman hamsi az olur' söylemi yine balıkçıları yanıltmadı.

BALIKÇILIK 17.02.2015, 07:19
3980
Karadeniz’de palamut ve çinekop hamsiyi yedi

Karadeniz’de palamut ve çinekop hamsiyi yedi

Av sezonu kıyı balıkçılarını sevindirdi açık deniz avcılarını üzdü. "Palamut çok olduğu zaman hamsi az olur' söylemi yine balıkçıları yanıltmadı.

Özellikle hamsinin az olması balıkçıların umudunu yitirmesine neden oldu. Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir,yaptığı açıklamada, av sezonun başlamasının üzerinden 5 ayı aşkın bir sürenin geçtiğini anımsattı. "Vira bismillah" diyerek av sezonuna başlayan Karadenizli kıyı balıkçılarının, geride kalan 5 aylık sürede bol miktarda avladığı istavrit, mezgit ve barbun gibi çeşitlerle yüzü gülerken, açık deniz avcıları aynı verimi yakalayamamanın üzüntüsünü yaşıyor.

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, av sezonun başlamasının üzerinden 5 ayı aşkın bir sürenin geçtiğini anımsattı. Söz konusu süre zarfında uzunluğu 10 metreyi geçmeyen küçük teknelerle avcılık yapan kıyı balıkçılarının verimli bir sezon geçirdiklerini belirten Aydemir, "5 aylık sürede küçük gırgır tekneleri ile avlanan kıyı balıkçılarımız son yılların en iyi sezonunu geçiriyor. İstavrit, mezgit ve barbun gibi türlerin bol miktarda çıkması balıkçıların yüzünü güldürüyor. Şuan hala palamut avlayan balıkçılarımız var. Dolayısıyla bolluk kıyı balıkçılarımızı mutlu etti" diye konuştu.

 "Hamsi, bu sene de üzdü"

Açık denizde büyük teknelerle avlanan meslektaşlarının ise sezonu tam tersine kötü geçirdiklerini vurgulayan Aydemir, şunları kaydetti: "Bilimsel bir çalışmanın sonucu olmasa bile "palamut çok olduğu zaman hamsi az olur' söylemi yine balıkçıları yanıltmadı. Özellikle hamsinin az olması balıkçıların umudunu yitirmesine neden oldu. Çünkü hamsi, avlanan türler arasında getirisi en yüksek olan balıktır. Hamsinin az olması bu arkadaşlarımızın kötü bir sezon geçirmelerine neden oluyor. İnşallah onlarda seneye bol miktarda hamsi avlarlar ancak maalesef son yıllarda hamsi, pek çok balıkçıyı üzdü."

Aydemir, hamsinin tekrar eski yıllardaki gibi bol miktarda avlanması noktasında alınması gereken tedbirlerin olduğunu ve bu tedbirlere herkesin uyması gerektiğini sözlerine ekledi. Balıkçılar ise bu sene hamsi balığında sıkıntı yaşadıklarını söyledi ve bunun nedenini ise palamut ve çinekop balıklarının hamsileri yemesi olduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
14
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü