banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Karadeniz'de Alarm Verildi!

Bilim insanları tarafından Sinop ve Samsun açıklarında yapılan araştırmalar Karadeniz'de panik yarattı.

BALIKÇILIK 29.10.2012, 02:28
2329
Karadeniz'de Alarm Verildi!
Evsel, endüstriyel ve kimyasal atıklarla günden güne kirlenen Karadeniz’de ticari balık nesli hızla tükeniyor.

Bilim insanlarıı tarafından Sinop ve Samsun açıklarında yapılan araştırmalar, Karadeniz'de 1965 yılından bugüne kadar ticari olarak avlanan 23 balık cinsinden sadece 5'inin avlanabildiğini ortaya koydu.

Atılan milyonlarca ton petrol, gübre, ağır metal ve diğer endüstri atıkları canlılar üzerinde geri dönülmez etkiler bırakıyor.

Araştırmaya göre, havyarı ile tanınan İçel balığının nesli kirlilik ve aşırı avlanma sonucu tükenirken, uskumru, kalkan ve çinekop da kaybolma seviyesine geldi. Mezgit, kefal, lüfer, palamut ve hamsi miktarı ise günden güne azalıyor.

Uzmanlar, sorunun çözümün balıkçılık politikasının yeniden düzenlenmesinden geçtiğini belirtiyor. Bu kapsamda, Karadeniz’deki kirliliğin önüne geçilmesi ve yabancı türlerin girişinin kontrol altına alınması balıkçığın geleceği açısından büyük önem taşıyor. 

Yorumlar (2)
Aslan reis 9 yıl önce
Tv haberlerinde balık bol çeşit çok bilmem ne diye haberler yapıyor.Ama karadenizde artık ağ sarıp kefal avlanacak popülasyon kalmadı.Kreçe ufaldı.Ticari boyutu yok.Palamut,Allah bir lutufda bulundu da millet çoluk çocuk ekmek yedi.Ama doymuyoruz iki balık gördük hemen seneye için yeni takımlar,tekneler sipariş ettik.Yarının garantisi yok.Palamutu tutucaz tabi palamut göç balığı biz tutmazsak komşu ülke balıkçıları tutucak.Ama kreçe,mezgit,kalkan bunlar bizim yerli balıklarımız günahtır yahu yavrusunu akşam evde yiyoruz irisini tezgahlara yolluyoruz.Kah sezonda kah yasaklarda.Balıkçının yapacak bir şeyide yok aslında.Başka iş yok.Devlet balıkçıya destek versin,araştırmacılara,mühendislere imkan versin.Öyle getir tekneni al parayı bir daha deniz çıkma demekle bitmiyor bu savaş.Biçelim ama yerine yenisini dikelim.Biz deniz insanıyız.Deniz biterse bizde biteriz.
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 9 yıl önce
Daha 1950'li yıllarda Birleşmiş milletler FAO örgütü Karadeniz'deki balık stoğu hakkında bir araştırma yaptırmış ve hamsiyi böyle aşırı avlarsanız bir gün hamsisiz kalırsınız diyereke rapor vermişti. Dinleyen olmadı.FAO Karadeniz'e akan nehirlerin taşıdığı zehirleri tahmin edemediğinden bu konuya değinmemişti. Şimdi başta Tuna nehri olmak üzere Don, Dinyeper ve Dinyester nehirleri ve bizim Sakarya, Kızılırmak ve Yeşilırmakl(bir zamanlar öyleydi) nehirlerimiz ve derelerimiz ve kanalizasyonlarımız milyonlarca ton kimyasal maddeleri ve zehirleri Karadeniz'e boşaltmaktadır. Uzmanlar balıkların ağır metal, zehir taşıdıklarını bağırmaktadırlar. Belirttiğim nehirlerin, derelerin, kanalizasyonların çıkışları kontrol altına alınmadığı ytakdirde deniz balığı yemek intihar etmek olşacaktır. Bakanlık var STK var ama bu zehirleri önlemek mğmkün olmuyor. Çernobil patlayınca bir bakan Rize'de bakın çay içiyorum, ama ölmüyorum diyerek balığın baştan koktuğunu çok güzel göstermişti bizlere. Allah yardımcımız olsun demekten başka çaremiz yok galiba. Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com
banner255
5
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü